Virus eboly se nejspíš geneticky nezmění tak, aby se mohl šířit vzduchem. Nejlepší obranou proti němu je ale zastavení epidemie. Při slyšení v americkém Kongresu to ve středu řekl šéf oddělení pro alergie a nakažlivé choroby amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Anthony Fauci.

Američtí vědci podle něj virus detailně zkoumají, aby zachytili jeho případné mutace. Ebola už zabila nejméně 2400 lidí, hlavně v Libérii, Sieře Leone a Guineji, virus se rozšířil i do Nigérie a Senegalu. Genetické změny zvyšující ohrožení ale podle amerického vědce nejsou velkým zdrojem obav.

Ebola se šíří kontaktem s tělními tekutinami nemocného. S postupem epidemie se ale objevují otázky, zda se virus nemůže změnit a stát se ještě nakažlivějším.

Podle Fauciho viry při množení neustále mutují. Většina změn je ale neškodná nebo nevýznamná, jejich biologické charakteristiky se při nich nemění. Někdy tyto mutace mohou virus oslabit nebo naopak posílit, mohou i ovlivnit potenciál jejich šíření.

"Případy, kdy by virus kompletně změnil způsob svého šíření, jsou ale skutečně vzácné," řekl Fauci. Zároveň ale zdůraznil, že to není zcela vyloučeno. "Lidé možná řeknou, že nebezpečí zlehčuji, ale není to pravda," ujistil vědec americké poslance.

Na ebolu zatím neexistuje známý a dostatečně vyzkoušený lék ani vakcína. Lékaři při léčbě některých nakažených použili takzvané rekonvalescentní sérum, tedy krev přeživších pacientů. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že pacienti s ebolou si nyní na černém trhu v naději na možné vyléčení kupují krev lidí, kteří nákazu smrtícím virem přežili.

Studie podle WHO naznačují, že krevní transfuze od přeživších mohou fungovat jako prevence nebo léčit virus eboly u jiných pacientů. Výsledky je ale nadále obtížné interpretovat a je třeba provést další průzkum, tvrdí WHO podle serveru CNN.

Pacienti v zasažených afrických zemích podle ní přitom získávají takovou krev pokoutně, což může vést k šíření jiných chorob či viru HIV. Se zasaženými státy je nutné spolupracovat tak, aby černý obchod s rekonvalescentním sérem nepokračoval, uvedla tento týden šéfka WHO Margaret Chanová.

Související