Stupeň teroristického ohrožení na druhý nejvyšší na čtyřbodové škále zvýšil australský premiér Tony Abbott.

Reagoval tak na doporučení tajných služeb. Hrozba je údajně spojená především s domácími podporovateli teroristické organizace Islámský stát.

"Chci zdůraznit, že to neznamená, že by hrozilo nebezpečí bezprostředního teroristického útoku," uvedl Abbott. 

"Nemáme žádné informace o konkrétní akci," dodal. Podle premiéra však disponují tajné služby informacemi o lidech s úmyslem a schopností nějaký teroristický čin spáchat.

Je to vůbec poprvé od zavedení stupnice v roce 2003, kdy bylo ohrožení zvýšeno ze stupně "střední" na stupeň "vysoký".

Radikálové z organizace Islámský stát ovládají rozsáhlé oblasti na severu Iráku a severovýchodě Sýrie. V jejich řadách prý působí až 2000 osob ze západních zemí, mimo jiné právě i Australané.

Islámský stát: třikrát více bojovníků, než se předpokládalo

Podle nejnovějších odhadů americké tajné služby CIA má Islámský stát v severním Iráku a severovýchodní Sýrii asi 20 tisíc až 31 a půl tisíce bojovníků. Informovala o tom televizní stanice CNN. Dřívější odhady mluvily o pouhých 10 tisících ozbrojenců.

Nové informace se zakládají na poznatcích zpravodajců, které nasbírali v období od května do srpna letošního roku.

Podle mluvčího CIA Ryana Trapaniho se počet členů IS výrazně zvýšil po červnových úspěších při ofenzivě v severním Iráku a následném vyhlášení chalífátu. Vyšší číslo je prý však také výsledkem intenzivnější činnosti tajných služeb v oblasti.

CIA uvedla, že v řadách IS bojuje více než 15 tisíc cizinců včetně asi dvou tisíc osob ze západních zemí. Celkově prý pocházejí bojovníci z více než 80 zemí světa.

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek slíbil, že USA přitvrdí svou kampaň proti radikálům z IS. Kromě náletů proti jejich pozicím v Iráku, kam Američané pošlou další stovky vojenských odborníků, hodlá Washington udeřit na extremisty i v sousední Sýrii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist