Brit, který se v západní Africe nakazil ebolou a dostal experimentální lék ZMapp, byl po desetidenním úspěšném léčení propuštěn z londýnské nemocnice.

Devětadvacetiletý William Pooley se ebolou nakazil v Sieře Leone, kde pracoval jako dobrovolník v ošetřovatelském středisku pro pacienty infikované touto chorobou.

Británie svého občana evakuovala 24. srpna, kdy pro něj poslala letoun královského letectva. Od té doby se léčil v nemocnici Royal Free Hospital v Londýně, která má zvláštní jednotku pro infekční nemoci.

Pooleymu byl podán experimentální lék ZMapp, podobně jako dvěma Američanům, kteří se ebolou rovněž nakazili v západní Africe. Také oni byli koncem srpna prohlášeni za zdravé. Naopak infikovaný španělský duchovní a africký lékař i přes podání zmíněného experimentálního léku chorobě podlehli.

V Libérii se mezitím ebolou nakazil další americký lékař a misionář. Jednapadesátiletý Rick Sacra působil jako porodník a byl ve styku s pacienty, u nichž nebylo známo, že jsou nakažení. Nyní je na izolaci v Monrovii.

Rakouské úřady zároveň oznámily, že se ve Vídni objevil první případ podezření na ebolu. Pětačtyřicetiletá žena byla po návratu z Nigérie převezena s vysokou horečkou a bolestmi hlavy a kloubů na speciální oddělení jedné z místních nemocnic.

"Pacientka je v izolaci," oznámili stručně zdravotníci Nemocnice císaře Františka Josefa. Podezření na ebolu prý zatím nebylo možné potvrdit ani vyvrátit. Lékaři už údajně odeslali krevní vzorky odborníkům do Hamburku. Výsledky testů by měly prý být známy do 48 hodin.

Úmrtnost se pohybuje kolem 50 procent

WHO uvedla, že virem, proti kterému zatím neexistuje žádná léčba ani oficiálně schválená vakcína, onemocnělo k 26. srpnu v západní Africe nejméně 3069 lidí. Z nich více než 1550 již zemřelo.

Podle WHO dosahuje v západní Africe úmrtnost na ebolu 51 procent, z toho v Sieře Leone 41 procent a v Guineji 66 procent. Nejvíce se podle zdravotníků nakazí lidé, kteří se už starají o své nemocné příbuzné, jež není pro nedostatek zdravotnických zařízení kde hospitalizovat.

WHO také uvedla, že epidemie eboly, která mezitím vypukla také v Kongu, nesouvisí s rozšířením viru v západní Africe.

Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20 tisíc lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (asi deset miliard korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist