Nový turecký prezident a dosavadní premiér Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek v parlamentu složil slavnostní přísahu, a ujal se tak vrcholného úřadu. Erdogan je první přímo zvolenou hlavou tureckého státu. Ve volbách před více než dvěma týdny vyhrál již v prvním kole se ziskem 52 procent hlasů.

"Ve funkci prezidenta republiky slibuji na svou čest a na svou pověst, před velkým tureckým národem a jeho historií, že zajistím existenci a nezávislost státu," prohlásil Erdogan v přísaze.

Erdogan vládl Turecku jako premiér od roku 2003 a podle stanov jeho proislámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) se již o další mandát pod záštitou strany nemohl ucházet. Nyní se předpokládá, že prezidentskému úřadu dodá širší pravomoci, a že by dokonce mohly vzniknout podmínky pro vytvoření prezidentského systému.

Dosavadní role tureckého prezidenta byla spíše reprezentativní, již nyní ale ústava dává úřadu větší moc. Například není možné napadnout prezidentova rozhodnutí u soudu.

Erdogan, který je již dvanáctým prezidentem Turecka, se bude moci po pěti letech ucházet o druhý mandát. Takový krok se očekává, neboť v minulosti politik opakovaně konstatoval, že v roce 2023 při oslavách stého výročí vzniku republiky chce stále vládnout.