Island vyhlásil červený, tedy nejvyšší stupeň varování před erupcí sopky Bárdarbunga. Upozorňuje tak letecké společnosti před možným silným znečištěním ovzduší sopečným popelem.

Seizmologové v okolí sopky zaznamenali za poslední týden tisíce drobných otřesů a podle dnešního sdělení meteorologů v sopce nyní probíhá podledovcová erupce. Informuje o tom agentura AP. Bárdarbunga tvoří největší vulkanický systém na Islandu a s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem této ostrovní země. Sopku pokrývá ledovec Vatnajökull.

Seizmické údaje podle vulkanoložky Melissy Pfefferové naznačují, že láva pod tímto ledovcem rozpouští led. Nejisté podle ní je, zda nebo kdy kvůli této erupci led roztaje a sopka do atmosféry vychrlí páru a popel. Pokud by sopka vybuchla a způsobila tání ledovce, hrozí v oblasti také záplavy.

Islandské úřady tento týden kvůli možné erupci nařídily evakuaci turistů z okolí sopky. Oblast není obydlená, právě turisté ji však rádi navštěvují.

Bárdarbunga je součástí jiného systému než nechvalně známý menší vulkán Eyjafjallajökull. Jeho erupce v lednu roku 2010 kvůli popílkovému mraku ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou. Během osmi dnů bylo zrušeno 107 tisíc letů, které měly přepravit okolo deseti milionů pasažérů.

Letecké společnosti tak podle odhadů Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu přišly až o 1,7 miliard dolarů.