Silné zemětřesení v provincii Jün-nan na jihu Číny si v neděli vyžádalo nejméně 398 mrtvých a více než 1800 zraněných. Oznámila to oficiální agentura Nová Čína. Síla zemětřesení se podle různých zdrojů pohybovala mezi 6,1 a 6,5 stupně Richterovy škály.

Zemětřesení udeřilo kolem 16:30 místního času (10:30 SELČ), způsobilo zřícení tisíců domů a narušilo dodávky elektrické energie i telekomunikační služby. Otřesy podle čínských médií zaznamenali lidé také v sousedních provinciích Kuej-čou a S'-čchuan.

Epicentrum otřesů se údajně nacházelo v okrese Lu-tien, zhruba 23 kilometrů jihozápadně od města Čao-tchung. Podle jedné z obyvatelek města vypadaly ulice jako "bojiště po bombardování".

"Následky jsou mnohem horší než po zemětřesení před dvěma lety," řekla tato obyvatelka agentuře AP. "Nikdy jsem necítila tak silné otřesy. Všechno, co vidím, jsou trosky," dodala.

Podle agentury Nová Čína se v okrese Lu-tien, ve kterém žije několik stovek tisíc lidí, zřítilo zhruba 12 tisíc obydlí. Čínská vláda posílá na pomoc zasažené oblasti stany, skládací lehátka, přikrývky a oblečení.

Podle čínské státní televize CCTV šlo o nejsilnější zemětřesení v provincii Jün-nan za posledních 14 let. Zemětřesení zasáhlo oblast, která je tektonicky velmi aktivní.

V roce 2008 zahynulo v provincii S'-čchuan při otřesech o síle až osmi stupňů Richterovy škály téměř 70 tisíc lidí. V roce 2012 připravila série zemětřesení v provincii Jün-nan o život více než 80 lidí.