Sebevražedný atentátník v pondělí zabil bratrance afghánského prezidenta Hamída Karzáího a spojence prezidentského kandidáta Ašrafa Gháního. Hašmat Karzáí byl usmrcen ve svém domově nedaleko Kandaháru, když pořádal hostinu na svátek Íd al-fitr. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na afghánské představitele.

Útočník, který pronikl do domu Hašmata Karzáího, odpálil nálož ukrytou v turbanu. Kromě prezidentova bratrance si atentát nevyžádal žádné další oběti.

"Sebevražedný atentátník přestrojený za hosta přišel do domu Hašmata Karzáího, aby ho pozdravil u příležitosti muslimského svátku Íd al-fitr. Poté, co ho objal, odpálil nálož a Hašmata Karzáího připravil o život," uvedl mluvčí provincie Kandahár.

Hašmat Karzáí byl sám velmi vlivným politikem a blízkým spojencem exministra financí Ašrafa Ghaního, který má po červnových volbách velkou naději stát se budoucí hlavou země. Bývalý činitel Světové banky Ghaní zabití svého poradce odsoudil.

Jihoafghánské město Kandahár je baštou islamistického hnutí Taliban a celá provincie je dlouhodobě zmítána násilím. Množství násilností v Afghánistánu stoupá s postupným stahováním mezinárodních jednotek, které mají ke konci letošního roku ukončit svou bojovou misi.

Situaci v zemi komplikuje i fakt, že zatím nebyl vyhlášen vítěz prezidentských voleb, z nichž má vzejít nástupce Hamída Karzáího, který se podle ústavy nemohl ucházet o třetí mandát.

Podle předběžných výsledků porazil v červnovém druhém kole hlasování exministr financí Ašraf Ghaní bývalého ministra zahraničí Abdulláha Abdulláha. Volební komise ale přepočítává tisíce odevzdaných hlasů kvůli množství stížností na volební podvody.

Související