Polsko porušilo úmluvu o ochraně lidských práv, když na svém území povolilo americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) zadržovat dvojici podezřelých z terorismu. Rozhodl tak ve čtvrtek Evropský soud pro lidská práva v případu dvou údajných členů teroristické sítě al-Káida, napsala agentura Reuters.

Mluvčí polského prezidenta Bronislawa Komorowského uvedla, že verdikt poškozuje obraz Polska, zatímco expremiér Leszek Miller neváhal závěr soudu označit za "nespravedlivý a nemorální".

Rozsudek podle Reuters připouští, že se v Polsku nachází tajné vězení CIA, což Varšava vždy popírala. Spojené státy již dříve přiznaly, že podezřelé členy al-Káidy držely a vyslýchaly mimo americké území, neuvedly však, v kterých zemích.

Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí a Palestinec saúdskoarabského původu abú Zubajdá se na soud obrátili s obviněním, že je CIA v roce 2002 tajně přepravila do vězení v polských lesích, kde byli podrobeni mučení. Polsko mělo jejich držení zabránit a stíhat odpovědné osoby, soudí údajní teroristé. Vyčítají polským úřadům, že touto svou pasivitou umožnily, aby se oba stali obětí nelidského a ponižujícího zacházení a byli nelegálně připraveni o svobodu.

Evropský soud pro lidská práva dnes rozhodl, že Polsko porušilo mimo jiné články úmluvy zakazující mučení. Podle soudu se provinilo také proti právu na svobodu a vyšetření obvinění.

Polsko tak oběma mužům musí nyní zaplatit odškodné, jednomu ve výši 100 000 eur (2,7 milionu Kč) a druhému 130 000 eur (3,6 milionu Kč). Rozsudek je pro zemi, která je smluvní stranou Evropské úmluvy o lidských právech, právně závazné. Podle mluvčí prezidenta Bronislawa Komorowského Joanny Trzaskové-Wieczorekové ale Polsko má ještě možnost odvolat se.

"Verdikt štrasburského soudu ohledně vězení CIA je pro Polsko nepříjemný, zemi finančně zatěžuje a poškozuje její image," prohlásila podle Reuters mluvčí v reakci Varšavy na dnešní závěr Evropského soudu pro lidská práva.

Zato Miller, který v době aféry kolem údajných vězení CIA v zahraničí stál v čele vlády, podle agentury AP rozsudek důrazně odmítl jako "nespravedlivý a nemorální". Podle jeho vyjádření by pro Polsko bylo absurdní zaplatit nějakou pokutu "vrahům".

"Je to nespravedlivé, protože je to založené na fámách, spekulacích a pomluvách. Materiál, který polské úřady tomuto soudu poslaly, soud odmítl a nevzal ho v úvahu," uvedl expremiér. "Je to nemorální, protože soud staví práva vrahů nad práva obětí," dodal.

Zároveň opětovně popřel existenci vězení CIA v Polsku. "Mnohokrát jsem muž řekl, že takové vězení neexistovalo a nemám, co bych k tomu dodal," prohlásil.

Dvojice, která Polsko žalovala, je nyní zadržována v americké věznici Guantánamo na Kubě. Spojené státy jurisdikci Evropského soudu pro lidská práva nepodléhají.

Polské úřady vždy popíraly, že se na území Polska nachází vězení řízené CIA. Země přitom patří k důležitým spojencům Spojených států

Rozhodnutí soudu může mít důsledky i pro další evropské země, ve kterých se údajně nacházejí věznice CIA. Podobná obvinění byla ve Štrasburku totiž vznesena i vůči Rumunsku a Litvě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist