Premiér Bohuslav Sobotka potvrdil lucemburskému expremiérovi Jeanu-Claudu Junckerovi českou podporu jeho nominaci do čela Evropské komise. Hovořil s ním také o prioritách České republiky pro příští komisi a o resortech, o které by v ní Česká republika měla zájem. Vzájemné konzultace budou pokračovat v příštích týdnech.

Pro Junckera, který je kandidátem evropských lidovců, by se Evropská rada mohla vyslovit již v pátek. Právě pro takový postup je i Česko. "Česká republika upřednostňuje rychlé rozhodnutí do konce tohoto týdne, nechceme ztrácet čas dlouhými personálními spory a raději bychom se věnovali programu nové komise," uvedl Sobotka v prohlášení.

Junckerovi, s nímž neformálně mluvil i šéf lidovců Pavel Bělobrádek, Sobotka také zopakoval, že z pohledu Česka jsou stěžejními cíli pro novou komisi ekonomický růst, tvorba kvalitních pracovních míst a zvýšení konkurenceschopnosti evropského průmyslu.

Premiér zmínil rovněž požadavek na snížení byrokracie při čerpání evropských fondů. "Tam jsme se s panem Junckerem výrazně shodli," řekl později Sobotka českým novinářům v belgickém městečku Ypres, kde ve čtvrtek začal summit EU.

Pravděpodobnému příštímu šéfovi bruselské exekutivy také předestřel, o které posty v příští Evropské komisi by ČR měla zájem. "Informoval jsem ho zhruba o pěti kompetencích, které bychom z pohledu České republiky pokládali za užitečné a důležité. Myslím si, že je dobře, aby pan Juncker už v té úvodní fázi jednání měl určitý přehled o národních prioritách jednotlivých členských zemí," uvedl v Belgii Sobotka.

"Podle toho, co jsem tu dnes slyšel, tak má pan Juncker velkou šanci, aby v Evropské radě i v Evropském parlamentu získal podporu," poznamenal premiér k výhledům Junckera.

Zatímco jméno příštího šéfa EK se zdá být jasné a již v polovině července by jej mohl schválit Evropský parlament, Česko se zatím na svém zástupci v komisi nedohodlo.

I po středečním jednání koaliční rady totiž trojice stran prosazuje své kandidáty - sociální demokracie bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, ANO lídra své kandidátky do eurovoleb Pavla Teličku a lidovci dosavadní europoslankyni Zuzanu Roithovou.