Irák "oficiálně" požádal Spojené státy, aby provedly letecké údery proti islamistům, kteří obsazují sunnity obývaný sever země. Oznámil to podle agentury AFP irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí.

"Irák oficiálně požádal Washington o pomoc v souladu s bezpečnostní dohodou (s USA) v podobě leteckých úderů proti teroristickým skupinám," řekl Zibarí v saúdskoarabské Džiddě.

USA zvažují pomoc, ale vyslání vojáků vyloučily.

Islámští radikálové už přes týden obsazují města v severní části země. Ve středu zaútočili na rafinerii v severoiráckém městě Bajdží. Podle zaměstnanců ji zasáhla minometná palba a byla slyšet střelba. Provoz podniku je od úterka zastaven a zahraniční pracovníci byli evakuováni. Irácká vláda tvrdí, že útok byl odražen. 

Bagdád zároveň ohlásil protiofenzivu proti bojovníkům ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Podle premiéra Núrí Málikího se vláda ujala iniciativy a události z minulého týdne prý pomohly Iráčanům obnovit národní jednotu. "Byli jsme schopni zastavit útok a ničení. Zahájili jsme protiofenzivu," sdělil premiér.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se