Škoda Octavia, model tramvaje od plzeňské firmy Škoda Transportation, absint, křídlo Petrof nebo výrobce nanovláken Isokor reprezentují Českou republiku na výstavě „Expo zemí střední a východní Evropy“, která byla v neděli otevřena v čínském Ningbu v souvislosti s ministerským jednáním iniciativy „16+1“, tedy zemí střední a východní Evropy a Číny.
Výstava je součástí veletrhu zaměřeného hlavně na import spotřebního zboží, který v osmimilionovém Ningbu navštíví desítky tisíc lidí denně. Podle podnikatelů se po letošním zlepšení vztahů Prahy s Pekingem otevírají v Číně Čechům další možnosti.
Číňané mají zájem například o elektrické autobusy, v provincii Če-ťang o zařízení pro protipovodňová opatření a uvažuje se i o rozšíření výroby aut Škoda a velké možnosti jsou také ve spolupráci v oblasti zdravotnictví.
Ministru Mládkovi se navíc jako jednomu z mála zástupců zemí východní a střední Evropy poštěstilo jednat přímo s guvernérem provincie Če-ťang Li-čiangem. Jde přitom o šéfa jedné ze čtyř nejbohatších provincií Číny a jeho provincie má zhruba tolik obyvatel jako Německo.
Česko se tím snaží prorazit mezi zeměmi střední a východní Evropy, které berou Číňané svým způsobem jako jeden blok a také s nimi podle toho jednají.
Guvernér Li dokonce vyzval své podnikatele, aby si právě z Česka vytvořili svoji základnu pro další podnikání ve střední a východní Evropě. Číňané přitom mají rovněž zájem v Česku investovat a čínský stát je připraven tyto investice podpořit. Proto byl v české podnikatelské delegaci s ministrem Mládkem i například Josef Kotrba ze společnosti Deloitte ČR, který nabízel čínským zájemcům případnou identifikaci vhodných českých firem, které jsou na prodej.
Čína dál utužuje vztahy s Ruskem. Kromě plynu od něj bude kupovat také obilí - čtěte ZDE
Rusové dávají vale dolaru. Firmy chtějí rozjet obchody v čínských jüanech - čtěte ZDE
„Chci restartovat naše ekonomické vztahy s Čínou,“ prohlásil na začátku své týdenní cesty do Číny ministr Mládek. K tomu by mělo dojít poté, co se zlepšily politické vztahy obou zemí po návštěvě českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Pekingu na začátku května.
Zaorálek v čínském hlavním městě podepsal deklaraci, ve které se mimo jiné píše, že Česko nebude otevírat otázku samostatnosti Tibetu, a Zaorálek pak řekl, že tím ani nebude v budoucnu své čínské partnery „překvapovat“.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist