Škoda Octavia, model tramvaje od plzeňské firmy Škoda Transportation, absint, křídlo Petrof nebo výrobce nanovláken Isokor reprezentují Českou republiku na výstavě „Expo zemí střední a východní Evropy“, která byla v neděli otevřena v čínském Ningbu v souvislosti s ministerským jednáním iniciativy „16+1“, tedy zemí střední a východní Evropy a Číny.

Výstava je součástí veletrhu zaměřeného hlavně na import spotřebního zboží, který v osmimilionovém Ningbu navštíví desítky tisíc lidí denně. Podle podnikatelů se po letošním zlepšení vztahů Prahy s Pekingem otevírají v Číně Čechům další možnosti.

Číňané mají zájem například o elektrické autobusy, v provincii Če-ťang o zařízení pro protipovodňová opatření a uvažuje se i o rozšíření výroby aut Škoda a velké možnosti jsou také ve spolupráci v oblasti zdravotnictví.

Ministru Mládkovi se navíc jako jednomu z mála zástupců zemí východní a střední Evropy poštěstilo jednat přímo s guvernérem provincie Če-ťang Li-čiangem. Jde přitom o šéfa jedné ze čtyř nejbohatších provincií Číny a jeho provincie má zhruba tolik obyvatel jako Německo.

Česko se tím snaží prorazit mezi zeměmi střední a východní Evropy, které berou Číňané svým způsobem jako jeden blok a také s nimi podle toho jednají.

Guvernér Li dokonce vyzval své podnikatele, aby si právě z Česka vytvořili svoji základnu pro další podnikání ve střední a východní Evropě. Číňané přitom mají rovněž zájem v Česku investovat a čínský stát je připraven tyto investice podpořit. Proto byl v české podnikatelské delegaci s ministrem Mládkem i například Josef Kotrba ze společnosti Deloitte ČR, který nabízel čínským zájemcům případnou identifikaci vhodných českých firem, které jsou na prodej.

„Chci restartovat naše ekonomické vztahy s Čínou,“ prohlásil na začátku své týdenní cesty do Číny ministr Mládek. K tomu by mělo dojít poté, co se zlepšily politické vztahy obou zemí po návštěvě českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Pekingu na začátku května.

Zaorálek v čínském hlavním městě podepsal deklaraci, ve které se mimo jiné píše, že Česko nebude otevírat otázku samostatnosti Tibetu, a Zaorálek pak řekl, že tím ani nebude v budoucnu své čínské partnery „překvapovat“.