Iráčtí extremisté se v sobotu zmocnili univerzity ve městě Ramádí západně od metropole Bagdádu a drželi desítky studentů jako rukojmí. Podle agentury AP ale po zákroku bezpečnostních sil ozbrojenci své zajatce propustili a z objektu se stáhli. Série výbuchů zabila v Bagdádu v sobotu večer přes 40 lidí.

Extremisté do univerzitního areálu vtrhli ráno a pozabíjeli tři policisty strážící školu. Zmocnili se přitom studentů a personálu, které shromáždili v univerzitní noclehárně. Policie a armáda poté zahájily osvobozovací akci, při níž podle AP došlo k přestřelce. Z dostupných informací není jasné, zda byl někdo zabit či zraněn.

Podle agentury AFP patří ozbrojenci k radikální islamistické organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která se hlásí k Al-Káidě. Skupina během letošních bojů dostala pod kontrolu část provincie Anbár, jejímž správním centrem je právě Ramádí.

Irák koupí české L-159. Za dvanáct stíhaček zaplatí zhruba čtyři miliardy korun - čtěte ZDE

ISIL využívá sporů iráckých sunnitů se šíitskou vládou a snaží se dostat celý Anbár, obývaný hlavně sunnity, pod svou kontrolu. Počet obětí sektářského násilí v Iráku dosáhl od začátku roku více než 4000.

Podle policie v sobotu večer došlo na ulicích v Bagdádu také k výbuchům bomb nastražených v automobilech, které zabily devět lidí a 22 zranily. Následovalo šest výbuchů automobilových bomb v různých částech hlavního města, které usmrtily nejméně 35 lidí a 62 poranily. Podle policie se všechny útoky odehrály během jedné hodiny a zaměřovaly se na šíitské oblasti.

Střety na severu

K násilným bojům dochází v posledních dnech na severu země. V pátek vybuchla bomba ve vesnici menšinových Šabaků, kteří vyznávají většinou šíitský islám. Zahynuly asi tři desítky lidí.

Při sobotních střetech mezi bezpečnostními složkami a radikály zemřelo v severoiráckém Mosulu nejméně 59 lidí. Mezi mrtvými je 21 policistů a 38 povstalců.

Další násilnosti ve městě ležícím zhruba 350 kilometrů severně od metropole Baghdádu přišly pouhý den po pátečním krveprolití. Během něj v Mosulu a jeho bezprostředním okolí zemřely tři desítky lidí. Část z nich se stala obětí střetů policie s povstalci, nejméně 13 lidí pak přišlo o život při bombovém útoku na vesnici menšinových Šabaků.

Při násilnostech páchaných převážně islámskými extremisty umírají v Iráku měsíčně stovky lidí. Jen v květnu si násilí v zemi vyžádalo 799 obětí, což je letos nejvyšší počet mrtvých během jednoho měsíce. Od začátku roku zahynulo v zemi násilně více než 4300 osob.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist