Stávkové protesty v největším internetovém obchodě Amazon se v úterý v Německu rozšířily již na čtvrtý provoz. K zaměstnancům Amazonu ve střediscích v Bad Hersfeldu, Grabenu, Lipsku se přidali i pracovníci v Rheinfeldu.
Odborový svaz Verdi již déle než rok prosazuje zlepšení pracovních podmínek a zvýšení mezd. Ke hlavním požadavkům patří změna tarifů a kolektivních smluv a především přesunutí zaměstnanců Amazonu z kategorie pracovníků ve skladech do kategorie drobného nebo zásilkového obchodu.
Tento přesun by měl znamenat zařazení do vyšších platových tříd. Ve stejné době době se Amazon kvůli své cenové politice při prodeji elektronických a tištěných knih dostal do sporu s řadou německých vydavatelů a knihkupců.
Amazon ve Spolkové republice, jež pro největšího internetového prodejce představuje po Spojených státech druhý největší trh, zaměstnává na devět tisíc lidí ve stálém pracovním poměru a dalších 14 tisíc na časově omezené smlouvy.
Stávkovým protestům ve svých distribučních střediscích čelí již déle než rok. Spor o zlepšení pracovních podmínek a o zvýšení mezd vyvrcholil loni v obchodně nejcitlivější době, těsně před vánočními svátky. V Německu se informace o vybudování dvou středisek v Česku dávaly do souvislosti s probíhajícími pracovními konflikty.
Začátek nynějšího stávkového protestu byl naplánován na víkend, kterému předcházel čtvrtek 29. května, kdy se slaví jeden z náboženských svátků. Po něm si řada Němců bere v pátek volno, takže se dalo očekávat, že v pondělí počet objednávek k vyřízení vzroste.
Vedení Amazonu v Německu dosud ani nezačalo o požadavcích stávkujících vyjednávat, dávalo přednost debatám se zástupci zaměstnanců v podnikových radách. "Odmítnutím jakékoli diskuse o kolektivních smlouvách dal Amazon najevo nedostatek respektu ke svým zaměstnancům a ukázal, že není schopen ocenit hodnotu jejich výkonu," komentoval současný stav odborový svaz Verdi, podle něhož se stávkových protestů účastní zhruba třetina zaměstnanců Amazonu.
Vedení nynější rozrůstání pracovního sporu nekomentovalo a pro veřejnost se omezilo na konstatování, že stávky nijak neovlivňují dodávky zákazníkům.
Amazon má v Brně cestu volnou: Zastupitelé pro něj změnili územní plán - čtěte ZDE
Vláda vyšla vstříc Amazonu v Brně: Dovolí v průmyslové zóně stavbu velkoskladu - čtěte ZDE
Ve svém druhém sporu, který vede Amazon ve Spolkové republice, se snaží největší internetový prodejce prosadit vůči německým nakladatelům a knihkupcům. Podle jedné z největších vydavatelských společností Bonnier usiluje Amazon zvýšit svůj podíl na prodeji elektronických knih. Zatímco při prodeji tištěných knih se dělí s nakladateli půl na půl, při prodeji elektronických knih dostává z prodejní ceny méně, jen 30 procent.
Objem objednávek knih loni v Německu vzrostl o čtyři procenta a dosáhl 2,7 miliardy eur a podíl Amazonu na tomto trhu představuje 50 procent. Jakékoli zvýšení prodejní marže by proto znamenalo i podstatný růst zisku. Americký internetový prodejce, který až dosud tvrdil, že jakoukoli objednávku vyřídí do 24 hodin, nyní oznámil, že u některých starších knižních titulů se termín může prodloužit až na 11 dnů.
Němečtí nakladatelé a knihkupci jsou vůči Amazonu v nevýhodné pozici, protože stávající antimonopolní zákony jim zakazují vzájemně se informovat a dohadovat vůči jinému obchodníkovi na trhu, což Amazonu otevírá možnost vyvíjet tlak na každého nakladatele zvlášť.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist