Od 22. do 25. května se konají už osmé přímé volby do Evropského parlamentu. Češi v nich mají možnost zvolit 21 zástupců. 

Pod heslem "Tentokrát to bude jiné" se politici snaží nalákat voliče, kteří se obvykle k evropským volbám ve velkém nehrnou. Europolitici plánují využít svých nových pravomocí, například při volbě předsedy Evropské komise. A zároveň se obávají, co s fungováním instituce a celé EU udělají euroskeptické a populistické strany, které se letos do parlamentu dostanou zřejmě v rekordním počtu.

V následujících pěti bodech se dozvíte, jak proběhnou a co přinesou letošní evropské volby.

1. Výsledky až v neděli

V Česku mají voliči jako jediní z unie pro odevzdání svého hlasu k dispozici dva dny – pátek a sobotu. V pátek se volební místnosti otevřou od 14.00 do 22.00, v sobotu pak od 8.00 do 14.00. Ve čtvrtek odvolili Britové a Nizozemci, většina států osmadvacítky ale vybírá europoslance až v neděli.

Výsledky budou proto zveřejněny až v neděli po 23. hodině večer, kdy skončí volby v Itálii. Informace o tom, jak Češi volili, můžete sledovat na stránkách ČSÚ nebo na IHNED.cz.

Kdo do 8. května zaslal žádost na příslušný úřad, může volit na voličský průkaz. Čeští občané mohou hlasovat i na území jiného členského státu EU – v tom případě ovšem vybírají z kandidátů daného státu. Na rozdíl od sněmovních nebo prezidentských voleb není možné hlasovat na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se