Stavbou svého vesměs kovového těla nápadně připomíná člověka, namísto srdce v něm však "bije" 39 motorů. Humanoidní robot Chimp, jehož stvořil tým z robotického institutu v Pittsburghu, si dokáže poradit s mnoha úkoly, ke kterým dosud bylo potřeba lidské oko a lidské ruce.

Humanoidní robot má podobnou velikost a podobný tvar jako člověk, tím pádem je možné jej nasadit do stejných míst, kde nyní pracují lidé.

CMU

Carnegie Mellon University je soukromá výzkumná univerzita v Pittsburghu v Pensylvánii. Její součástí je i největší světové vývojářské středisko zaměřené na roboty National Robotics Institute (zahrnující také centrum NREC).

"Protože se ale jedná o stroj, můžeme jej poslat do míst, kde je to pro člověka riskantní. Humanoidní roboti tak mohou pomáhat při katastrofách, jako byl například výbuch elektrárny ve Fukušimě, ale i tam, kde hrozí exploze, v toxickém prostředí nebo při extrémních teplotách," vyjmenovává účely, k jakým lze využít umělého člověka, Anthony Stentz, ředitel National Robotics Engineering Center (NREC).

Na stejné myšlence byl založen i poslední ročník soutěže DARPA Robotics Challenge, jež je financovaná americkým ministerstvem obrany. Soutěž inspirovala vývojáře z Pittsburghu k vytvoření CMU Highly Intelligent Mobile Platform neboli robota jménem Chimp.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se