Do Libanonu uprchlo před boji ve své zemi přes milion Syřanů. Oznámil to ve čtvrtek Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Syřané tak tvoří čtvrtinu obyvatel Libanonu a OSN hovoří o katastrofálním rekordu. Libanon je podle zprávy úřadu na pokraji svých možností a hrozí mu kolaps.

"Tři roky po zahájení konfliktu v Sýrii se stal Libanon nejzatíženější zemí co do počtu uprchlíků na jednoho obyvatele. V dubnu 2012 tam bylo 18 000 Syřanů, o rok později 356 000 a nyní je jich milion," uvádí se ve zprávě úřadu. Navíc prý Syřané stále přicházejí, a to ještě rychleji než dřív.

"Libanonci projevují úžasnou vstřícnost, ale není to snadné. Nemůžeme je nechat, aby toto břemeno nesli sami," sdělil vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres. "Na Libanon, malý národ sužovaný vnitřními problémy, to má ohromný dopad," dodal Guterres k současné situaci.

Libanonský ministr zahraničí minulý týden prohlásil, že uprchlická krize "ohrožuje existenci země", připomíná BBC.

Pracovníci úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky v Libanonu registrují denně 2500 nových uprchlíků. Úřad obdržel pouze 14 procent z 6,5 miliard dolarů, které požadoval. Mezinárodní humanitární organizace na místě jsou finančně vyčerpané a příliv uprchlíků zvládají stále hůř.

Počty syrských uprchlíků do okolních zemí k 23. únoru 2014 (zdroj: UNHCR)

Počty syrských uprchlíků do okolních zemí k 23. únoru 2014

Syrský konflikt si vyžádal na 150 000 obětí a do sousedních států kvůli němu odešlo 2,5 milionu lidí. Kromě Libanonu přijalo velké množství běženců Turecko a také Jordánsko a Irák. Na útěku z domovů je přes devět milionu Syřanů, tedy skoro polovina občanů.

"Raději zemřít, než nemít jídlo pro děti"

Na situaci syrských uprchlíků v Libanonu upozornil minulý týden čin čtyřicetileté Syřanky Marjam Chavlíové. Ze zoufalství se zapálila. S těžkými popáleninami nyní leží v nemocnici. 

"Rozhodla jsem se raději zemřít, než se dívat na své děti, jak mi před očima umírají," řekla stanici CNN

Chavlíová nedokázala sehnat jídlo pro své nemocné děti. S jídlem byla rodina plně závislá na pomoci OSN a Světového programu pro výživu. Organizace ale před půl rokem znovu ověřily podmínky pro poskytování pomoci a dospěly k závěru, že 30 procent uprchlíků je schopno uživit se bez asistence. Rodina Marjam byla z programu vyřazena.

Proti tomuto rozhodnutí se dá odvolat a Marjam začala docházet do registračního oddělení Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v libanonském Tripolisu. Když jednou z úřadu přišla domů, polila se benzinem a za pár vteřin byla v plamenech. 

Personál OSN trvá na tom, že se s Marjam zacházelo dobře. Přesto ale případ přezkoumává.