Mohutné zemětřesení, které v úterý večer udeřilo v blízkosti severního pobřeží Chile, si zatím vyžádalo šest obětí na životech. Oznámil to dnes chilský ministr vnitra Rodrigo Penailillo.

Zemětřesení o síle 8,2 stupně Richterovy stupnice také vyvolalo více než dvoumetrovou vlnu tsunami, která může ohrozit kromě Chile i další země Latinské Ameriky, a dokonce i americkou Havaj. Chile ale zatím kvůli zemětřesení ani přílivové vlně žádné významnější materiální škody nehlásí.

Hlavní otřes podle americké geologické služby USGS nastal v úterý ve 20:46 místního času, s epicentrem asi sto kilometrů severozápadně od přístavu Iquique, následně byly zaznamenány další menší otřesy. Přílivová vlna dosahovala v severním Chile až 2,3 metru.

Varování před tsunami bylo původně vydáno pro Chile, Peru, Ekvádor, Kolumbii a Panamu, ale postupně bylo odvoláno až na Chile a Peru. Havajské ostrovy nepočítají, že by je tsunami mohlo vážněji ohrozit. Tamní úřady vydaly pouze doporučení, nikoli varování.

První přílivová vlna by mohla případně k souostroví dorazit po 15:00 hodině SELČ. Nebezpečné prý budou hlavně mořské proudy, které mohou ohrozit plavce i čluny.

Počítají první oběti

Guvernér severochilské provincie Iquique hodinu před ministrovou informací sdělil, že v oblasti zemřelo šest lidí a dalšíi jsou vážně zraněni. Ministr Penailillo uvedl, že dosavadní oběti buď zemřely z leknutí na infarkt, nebo na ně něco spadlo.

Chilské úřady nařídily hned po otřesech preventivní evakuaci velké části severního pobřeží.

Krizový úřad ONEMI informoval o sesuvech půdy, které na severu země zčásti zablokovaly některé silnice a dálnice. Režim varování před tsunami bude trvat ještě několik hodin, sdělila vláda.

Na záběrech kamer bylo vidět mnoho lidí odcházejících do vyvýšených oblastí, někteří jeli auty s naloženým majetkem. Bacheletová vyhlásila na severu oblast přírodní katastrofy a slíbila, že vojsko a policie zajistí pořádek.

Silnice, které jsou zablokovány sesutou půdou, budou opraveny. "Vláda bude pracovat tak dlouho, jak to bude nutné, aby se s tímto mimořádným stavem vypořádala," řekla. Osobně se po rozednění do oblasti vydá.

Chaosu využili vězenkyně

Dramatické situace tam využilo osazenstvo místní ženské věznice. Asi 300 vězenkyň po otřesech uprchlo, ale 26 už bylo dopadeno.

V Iquique otřesy poškodily kontrolní věž místního letiště, které muselo být uzavřeno. Provoz přerušily také letitě ve městech Antofagasta a Arica. Otřesy byly cítit v sousedním Peru, a dokonce i v bolivijském hlavním městě La Paz, které leží vysoko v horách.

Iquique je klíčový přístav pro vývoz mědi a centrum těžby tohoto kovu, jehož je Chile největším světovým producentem.

Těžařské společnosti Codelco a BHP Billiton ani největší chilský důl Collahuasi ale agentuře Reuters sdělily, že žádné zprávy o škodách nemají a že jejich produkci by událost zasáhnout neměla.

V polovině března zasáhla stejnou oblast u Iquique dvě silná zemětřesení, z nichž větší mělo sílu sedmi stupňů Richterovy škály. Chilské úřady tehdy z obavy před možnou vlnou tsunami nařídily preventivní evakuaci pobřežní oblasti, nebyla ale žádné oběti na životech ani výraznější škody na majetku a infrastruktuře.

Chile je zemí s jedním z nejvyšších výskytů zemětřesení na zeměkouli. V roce 2010 jej zasáhlo zemětřesení o síle 8,8 stupně. Následná vlna tsunami způsobila ve středním a jižním Chile rozsáhlé škody a zabila přes 500 lidí.

Nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii se odehrálo také Chile - nastalo v roce 1960, mělo sílu 9,5 stupně a zemřelo v jeho důsledku více než 5000 lidí.