Internetová sociální síť Facebook, která je největší svého druhu na světě, chce šířit připojení k webu pomocí satelitů, bezpilotních letadel, laserů a dalších technologií. Ambiciózní projekt Connectivity Lab má podle šéfa sítě Marka Zuckerberga za cíl vyvinout nové platformy pro připojení "ze země, ze vzduchu i z oběžné dráhy".

Jde o součást ambiciózního a nákladného plánu přinést internetové připojení několika miliardám lidí z nejméně rozvinutých oblastí světa, kteří dosud přístup k celosvětové síti nemají.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg ve čtvrtek na svém facebookovém profilu uvedl, že cílem projektu Connectivity Lab je přinést internet každému člověku. Facebook již za tímto účelem najal odborníky ze střediska NASA pro výzkum a vývoj proudových motorů Jet Propulsion Laboratory a výzkumného střediska Ames. Součástí týmu jsou i lidé z britské firmy Ascenta, kteří pracovali na raných verzích ultralehkého letounu na solární pohon Zephyr.

"Propojení celého světa bude vyžadovat vyvíjení nových technologií," píše Zuckerberg ve svém postu.

Facebook společně s dalšími technologickými giganty minulý rok inicioval projekt Internet.org, který si klade za cíl umožnit internetové připojení dvěma třetinám světové populace, které ho ještě nemají.

Firma plánuje, že internet budou šířit bezpilotní letadla na solární pohon, která budou doplňovat satelity na nízké oběžné dráze a také na geosynchronní dráze.

Inženýři chtějí na všech platformách pro přenos použít bezdrátové optické sítě (free space optics, FSO), tedy šířit data pomocí neviditelných infračervených paprsků.

Podle technologických novinářů Facebook usiloval o nákup výrobce solárních dronů Titan Aerospace. Na začátku března o tom psal server TechCrunch. Není jasné, jestli je údajný zájem Facebooku o tuto firmu součástí projektu Connectivity Lab.

Zuckerberg neupřesnil časový rámec, kdy chce nové technologie nasadit. Oznámení šéfa Facebooku bylo obecně chudé na detaily. Podle Zuckerberga Internet.org už pomohl připojit 3 miliony obyvatel Filipín a Paraguaye - podle operátorů, kteří jsou do iniciativy zapojeni, se v těchto zemích zdvojnásobil počet uživatelů mobilního internetu.

Obdobné plány na šíření internetu má i Google, který loni zveřejnil Projekt Loon - vizi solárních balonů, které obyvatelům odlehlých oblastí umožní přístup k internetu.