Český duchovní a filozof Tomáš Halík získal prestižní Templetonovu cenu, která bývá označována za Nobelovu cenu za náboženství. Oznámilo to Rádio Vatikán.
Ocenění je každoročně udělováno v Londýně za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života. S oceněním je podle webu příslušné britské nadace spojena odměna 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun).
"V rozhodujících letech po sametové revoluci jako poradce vůdčích osobností, jako byl Václav Havel a kardinál Tomášek, napomáhal přechodu Československa k demokracii. Od té doby se mons. Prof. Tomáš Halík i mezinárodně zasazoval o náboženskou toleranci a porozumění a o sdílení myšlenek mezi velmi vzdálenými zastánci kulturních a duchovních tradic a také a především s dialog s nevěřícími," píše se v tiskové zprávě Templetonovy nadace.
Právě podpora dialogu mezi různými vyznáními a s nevěřícími je podle nadace jednou z největších Halíkových zásluh. V tiskové zprávě připomíná, že se zasloužil i o budování náboženské a kulturní svobody po sovětské invazi Československa.
Halík připomněl Patočku i Havla
"Stát se nositelem Templetonovy ceny je velká zkouška pokory. Na seznamu předchozích laureátů této ceny jsou jména, která po léta vyslovuji s úctou a obdivem; ve srovnání s nimi se cítím opravdu nepatrný. Děkuji vám za tuto příležitost hluboce zakusit pokoru," reagoval Halík na udělení ceny.
Český katolický kněz na tiskové konferenci po převzetí ceny připustil, že Česko patří k nejvíce sekulárním zemím v Evropě a že Češi jsou často vůči náboženství neteční. Za příčinu považuje především historický vývoj na českém území.
Halík v krátké děkovné řeči v Londýně řekl, že cenu vnímá i jako ocenění svých učitelů, kněží, kteří za komunismu velmi trpěli. Zdůraznil také, že za posilování duševní svobody za komunistického režimu v Československu se zvlášť zasloužili i někdejší dramatik a pozdější prezident Václav Havel a filozof Jan Patočka.
Cena byla založena v roce 1972 dnes již zesnulým investorem a filantropem Sirem Johnem Templetonem. Uděluje ji Nadace Johna Templetona, která si klade za cíl podporovat objevy týkající se otázek smyslu lidské existence.
Předchozími laureáty ceny jsou matka Tereza, Alexandr Solženicyn nebo 14. tibetský dalajlama. Loni ocenění získal jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu.
Cenu obvykle předává princ Filip při slavnostní ceremonii v Buckinghamském paláci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist