Příčiny pátečního zmizení letadla malajsijských aerolinií s 239 lidmi zůstávají záhadou a nelze vyloučit ani únos. Novinářům to v pondělí v Kuala Lumpuru řekl šéf malajsijské agentury pro civilní letectví Azharuddin Abdul Rahman. Podle něj se nepotvrdilo, že by na moři byly objeveny trosky letadla.
Letadlo odstartovalo v pátek v 17.41 SEČ z Kuala Lumpuru a mířilo do Pekingu. Kontakt s ním byl naposledy v 18.30 SEČ, těsně před tím, než letadlo mělo přejít z malajsijského do vietnamského vzdušného prostoru.
Malaysia Airlines ztratily spojení s letadlem ve chvíli, kdy bylo ve výšce necelých 11 tisíc metrů a letělo stálou rychlostí.
Není možné vyloučit únos a všechny možnosti se dále prověřují, řekl Rahman. Podle něj příčina zmizení letadla zůstává záhadou.
Rahman také uvedl, že vietnamské úřady nepotvrdily, že by někdo zahlédl trosky letadla na hladině.
Vietnam možná objevil část ztraceného letadla. Podle radaru se vracelo zpět - čtěte ZDE
Etiopský pilot unesl vlastní letadlo. Přistál v Ženevě a doufá, že získá azyl - čtěte ZDE
Poslanci si naplánovali cesty za 12 milionů. Nejvíc jich poletí do Gruzie a Kazachstánu - čtěte ZDE
V neděli v podvečer posádka letounu vietnamského námořnictva údajně zahlédla u jižního pobřeží Vietnamu předmět, který vypadal jako dveře pohřešovaného letadla. Objekt se nacházel zhruba ve stejné oblasti, kde vietnamská letadla už v sobotu spatřila rozsáhlé olejové skvrny.
Po troskách pátrá u pobřeží Vietnamu a Malajsie 40 lodí a 34 letadel devíti států. Úřady sdělily příbuzným cestujících pohřešovaného letadla, aby se připravili na nejhorší.
Pasový gang
Už v sobotu se objevila informace o tom, že nejméně dva pasažéři použili pasy ukradené v Thajsku v roce 2012 a 2013, a to občanům Itálie a Rakouska. Thajská policie zahájila vyšetřování "pasového gangu", který by mohl s neštěstím souviset.
Na seznamu cestujících letu MH370 byla dvě evropská jména – Rakušan Christian Kozel a Ital Luigi Maraldi. Ale ani jeden ve skutečnosti do letadla nenastoupil.
Letové informace ukazují, že letenky na jména Maraldi a Kozel byly rezervovány 6. března 2014 a vyzvednuty v thajském letovisku Pattaja jižně od hlavního města Bangkoku.
Čísla jejich elektronických letenek jdou po sobě a za obě zaplatili v thajské měně – 20 215 bahtů za jednu letenku (asi 12 500 korun).
"Kozel" měl rezervovaný let z Kuala Lumpuru do Pekingu a pak měl zamířit do Amsterdamu a Frankfurtu, zatímco "Maraldi" si zajistil stejné lety až do Amsterdamu, odkud měl pokračovat do Kodaně.
Interpol potvrdil, že dva pasy, na které dotyční cestovali, byly zaneseny do jeho databáze hlášených ukradených pasů v roce 2012 a 2013.
Vysoký thajský policejní činitel sdělil, že úřady zahájily prověřování pokoutních obchodů s pasy na ostrově Pchúket, kde byl ukraden Maraldiho cestovní doklad.
"Policejní tým společně s místní a imigrační policií spolupracují na odhalení pasového gangu," řekl policejní velitel Panja Mamen. Italský turista se policii na Pchúketu v neděli sám ohlásil s tím, že nebyl v letadle a jeho pas byl v loňském roce ukraden. Pas rakouského občana Kozla byl ukraden v roce 2012 během letu z Pchúketu do Bangkoku.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist