Jsme na pokraji úplného zničení systému mezinárodních smluv, ekonomického chaosu a politické diktatury, napsal před necelým týdnem pro deník Vedomosti ruský historik Andrej Zubov. V článku, který vyšel i na IHNED.cz, dokonce velmi otevřeně přirovnal akci ruského prezidenta Vladimira Putina k zabrání Rakouska Adolfem Hitlerem v roce 1938.

Text profesora Zubova se okamžitě začal šířit sociálními sítěmi po celém světě. V posledních dnech patřil k nejsdílenějším článkům o krymské krizi v Česku. Tak silnou kritiku vůči Putinovi si přímo v Rusku dovolil málokdo.

Hned začátkem týdne zatelefonovala Zubovovi tajemnice prorektorky moskevské univerzity MGIMO, odpovídající za kádry, aby se dostavil na personální oddělení. Vzkaz zněl jasně, kvůli komentáři dostane profesor výpověď. I tomu se ale dostalo obrovské pozornosti a univerzita si propuštění nakonec rozmyslela. Zubov obdržel memorandum, v němž vedení rektorátu odsuzuje jeho článek a profesora napomíná pro nepřípustné chování.

HN: Čekal jste tak bouřlivou reakci na váš článek ve Vedomostech?

Ano, čekal jsem ji. Já rozumím, jaká je situace u nás v MGIMO, jaké jsou nálady v celé společnosti. Chápal jsem, že mohu přijít o práci.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se