Hlavní události na Ukrajině:

  • Šéf krymské autonomní vlády Aksjonov oznámil, že převzal kontrolu nad bezpečnostními silami v oblasti a požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc. 
  • Ukrajinské ministerstvo obrany zvýšilo pohotovost armády v oblasti.
  • Ruští vojáci prý obsadili vojenské letiště na východě Krymu a pokusili se ovládnout základnu protivzdušné obrany. Mezinárodní letiště v Simferopolu bylo uzavřeno.
  • Ruská Státní duma vyzvala prezidenta Putina, aby podnikl opatření ke stabilizaci situace na Krymu.
  • Úřadující ukrajinský prezident a šéf parlamentu Oleksandr Turčynov podepsal dekret, kterým označil za nelegální jmenování nového proruského premiéra autonomního Krymu Sergeje Aksjonova do funkce.
  • Ruský prezident Putin požádal parlament o povolení využít v Ukrajině ruské vojáky do normalizace situace.
  • Ruská Rada federace (horní komora parlamentu) žádost jednomyslně schválila. 
  • Ukrajinský opoziční vůdce Kličko vyzval k mobilizaci ukrajinské armády.
  • O vývoji kolem Ukrajiny má večer mimořádně jednat Rada bezpečnosti OSN. 

Ruská armáda začíná obsazovat Krym 

Ruský prezident Vladimir Putin požádal parlament o povolení využít ruské vojáky k "normalizaci situace na Ukrajině". Putin se podle ústavy obrátil s žádostí na Radu federace a horní komora parlamentu prezidentovi jednomyslně vyhověla.

Podle Putina je tento krok nutný k ochraně ruských občanů a vojáků z ruské základny umístěné na autonomním poloostrově. Putin svoji žádost zdůvodnil tím, že za mimořádné situace na Ukrajině jsou ohroženy životy ruských občanů a krajanů.

Ještě předtím Kreml požádal o pomoc při zajištění klidu promoskevsky orientovaný premiér krymské autonomie Sergej Aksjonov. Toho do funkce tento týden schválil krymský parlament, a to za situace, kdy byl obsazen skupinou neznámých ozbrojenců. 

Úřadující ukrajinský prezident a šéf parlamentu Oleksandr Turčynov podepsal dekret, kterým označil za nelegální jmenování Sergeje Aksjonova do funkce.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 20 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.