Brněnský krajský soud poslal v pátek 11 členů takzvaného Toflova policejního gangu do vězení, zatím nepravomocně.

Podle spisu gang vydíral podnikatele. Členy soud potrestal třemi až devíti lety odnětí svobody, část z nich dostala vysoké pokuty.

Nejvyšší trest dostal bývalý policista Miloš Almásy, který podle obžaloby s rovněž bývalým policistou Michalem Toflem vydírání organizoval.

Odsouzení se mohou odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Tofl byl v roce 2010 zastřelen. Soud Almásyho poslal na devět let do vězení a udělil mu navíc pokutu 1,2 milionu korun.

Soud zprostil pro nedostatek důkazů obžaloby Rudolfa Setváka a Eduarda Poláka.

Existence gangu se neprokázala

Soudce Miloš Žďárský zdůraznil, že se během 59 soudních jednání a výslechem 180 svědků nepodařilo prokázat, že by existovala zločinecká organizace Toflův gang. Podle něj tedy nebylo prokázáno, že by existovala alespoň skupina tří lidí s vnitřně provázanou strukturou.

"Že nejsou důkazy o existenci Toflova gangu, neznamená, že Tofl trestnou činnost nepáchal. Pokud by stanul před soudem, tak by byl s velmi vysokou mírou pravděpodobnosti uznán vinným ve 12 bodech obžaloby. Z našeho pohledu to byla osoba nejvýznamnější," uvedl soudce. Zdůraznil, že členové gangu se coby policisté či bývalí policisté snížili pod úroveň lidí, jejichž trestnou činnost ve službě vyšetřovali.

Státní zástupce Martin Brzobohatý navrhoval obžalovaným podstatně vyšší tresty. Podle něj by mnozí z nich měli za mřížemi strávit až o pět let více. Žalobce ale odkazoval na to, že údajná skupina nazývaná Toflův gang byla zločineckou organizací. S tím však u soudu neuspěl.

Podle obžaloby se skupina dopustila 20 vydírání zahrnujících i úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, zločinného spolčení, návodu na ublížení na zdraví, loupeže, podplácení a účasti v organizované zločinecké skupině. Na vydírání prý vydělala miliony.

Gang působil na jihu Moravy mezi lety 1998 a 2010. Policisté si údajně na vybrané podnikatele vymysleli nepodložená obvinění, zahájili stíhání a pak je žádali o peníze, za které zařídí zastavení vyšetřování. Kauza je spjata s třiceti případy vydírání.

Související