Vichry o síle hurikánu v Británii připravily ve středu desetitisíce domácností o elektřinu, narušily silniční a železniční dopravu a přivodily smrt nejméně jednoho člověka. 

Podle ředitele programu Agentury pro životní prostředí (EA) Tobyho Willisona hladina řek v jižní Anglii dosáhla rekordní výše.

"To je opravdu výjimečná událost – v lednu spadlo nejvíc srážek od roku 1776 a myslíme si, že prosinec, leden a únor budou vykazovat nejvyšší srážkové hodnoty za 250 let," cituje Willisona BBC.

Na jihozápadě Anglie má ve čtvrtek spadnout 7 centimetrů srážek – tolik tu normálně naprší za celý únor. Povodně tam budou pokračovat. V Severním Irsku, jižním Skotsku a na severu Anglie se očekává sněžení.

Od konce loňského roku voda zatopila na 6000 domů. Podle odborníků je půda v některých oblastech tak nasycená vodou, že nejspíše zcela vyschne až v květnu.

Pošlete sem armádu, prosila ministra dobrovolnice

V povodí Temže asi 20 kilometrů západně od Londýna ohrožují povodně více než 1000 obydlí. Hlavně v oblastech Berkshire a Surrey rozvodněná voda podle úřadů stále představuje hrozbu pro lidské životy. Obyvatelům pomáhá kolem 2000 vojáků.

Symbolem povodní se stala dobrovolnice Su Burrowsová z vesnice u městečka Wraysbury v Berkshiru v údolí Temže. Při návštěvě ministra obrany Phillipa Hammonda před televizními kamerami vládě vyčinila za nedostatek pomoci, zejména ze strany armády.

"Pracujeme už 48 hodin, riskujeme vlastní život... Záchranáři museli zachraňovat 840 lidí, evakuovali jsme 100 domů. Potřebujeme armádu, řekli jsme to už včera a vy nás neberete vážně, ani krizový štáb nás nebere vážně. Včera tu bylo osm policistů. Osm," metala Burrowsová výtky ministrovi do tváře.

"Máme co do činění s bezprecedentním počasím. Úřady sice mohou a musí dělat vše, co je v jejich silách, ale jsou věci, na které nestačíme," povzdechl si podle agentury AFP Hammond při návštěvě zaplavených míst.

Tisíce domácností bez proudu

K řádění živlů se vyjádřil i guvernér britské centrální banky Mark Carney, podle kterého v krátkodobém výhledu povodně britskou ekonomiku poškodí. Jen na opravy železnic bude podle ministra dopravy Patricka McLouglina potřeba 61 milionů liber.

Kromě deště a rozvodněných řek v Británii situaci komplikuje i silný vítr. Vichry dosahovaly ve středu síly kolem 160 kilometrů v hodině. V Aberdaronu v severozápadním Walesu meteorologové dokonce naměřili poryvy větru o síle 173 kilometrů v hodině. Páteční větry by měly mít rychlost kolem 150 kilometrů v hodině.

Kvůli poškozeným stožárům vysokého napětí bylo v noci bez elektřiny asi 146 000 domácností, především ve Walesu. Elektrický proud zabil ve středu večer asi sedmdesátiletého muže, který se snažil u Chippenhamu v jihozápadní Anglii odstranit strom, který spadl na elektrické vedení.

Výpadky proudu a nepříznivé počasí na mnoha místech zablokovaly silniční a železniční dopravu. Úřady na jihu a západě Anglie obyvatele vyzývají, aby necestovali, pokud to není nezbytně nutné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist