Jih Spojených států zasáhla v úterý večer mohutná sněhová a ledová bouře, v jejímž důsledku zemřelo nejméně šest lidí. "Ve státech od Texasu po Severní Karolínu zůstaly zavřeny stovky škol a obchodů," informovala agentura Reuters.

Řada silnic je kvůli přívalu sněhu a ledovému povrchu neprůjezdná. Nejhůře postižen je stát Georgia, kde napadlo až 15 centimetrů sněhu a očekává se ještě silnější sněžení. Americká letiště jen v úterý zrušila okolo 1300 letů.

Neobvykle chladné počasí přineslo do států na jihu USA příval sněhu v kombinaci s mrznoucím deštěm, který způsobuje na silnicích vznik ledové vrstvy. Podle meteorologů to může v nejbližších hodinách a dnech znamenat nejen ochromení silniční dopravy, ale i rozsáhlé výpadky elektrické energie, neboť led může poškodit elektrické vedení.

Podle vládní meteorologické agentury NWS může dopad bouře v Georgii dosáhnout několik desetiletí nevídané úrovně. "Určitě to vypadá, že to může dosáhnout historických rozměrů, zvláště v horizontu posledních deseti až dvaceti let," řekl podle stanice CNN meteorolog NWS John Deese.

Prezident Barack Obama podepsal vyhlášení stavu ohrožení v Georgii, kde k úterním 15 centimetrům sněhu očekávají do čtvrtka dalších až 25 centimetrů.

Úřady v tomto státě nechtějí atmosférickou hrozbu podcenit zvláště kvůli kritice, které se dočkaly za pomalou reakci na sněhovou bouři z konce ledna, kdy nasněžilo okolo sedmi centimetrů a hlavní město Atlanta zcela zkolabovalo. Veškerá dostupná technika je proto nyní v ulicích a sype je solí, veřejné školy jsou zavřené a úřady doporučují lidem, aby zůstali doma.

Situace je však horší než při minulé bouři kvůli až dvoucentimetrové ledové vrstvě, která s večerním ochlazením začala pokrývat velkou část území státu včetně centrální Atlanty. Ledový příval zasáhl i další státy, kde rovněž paralyzoval dopravu. "Tohle není bouře, kterou jsme zažili před dvěma týdny, když jsme si hráli ve sněhu a stavěli sněhuláky. Toto je ledová bouře," prohlásila guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová.

Kvůli sněhu a zledovatělému povrchu došlo v jižních státech k desítkám dopravních nehod, při nichž zemřelo nejméně šest lidí. Dva lidé nepřežili nehody ve státě Mississippi, další tři na severu Texasu. Smrtelné následky měla i havárie v Dallasu, kde v noci na úterý zemřel hasič, do kterého během zásahu u nehody na namrzlé silnici narazilo jiné auto.

Letiště ve Spojených státech během úterka zrušila na 1300 letů, dalších 3500 nabralo zpoždění. Nejvíce postižena jsou letiště v Atlantě, Dallasu a Charlotte.

Podle meteorologů se má během středy bouřková fronta rozšířit směrem na východní pobřeží a dosáhnout až k území státu New York. Ten by mělo silné sněžení zasáhnout ve čtvrtek ráno.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist