Počasí bohaté na sněhové i dešťové srážky nadále komplikuje život v několika evropských zemích. Střední Itálie včetně Říma dál bojuje s velkou vodou.
Přílivová vlna způsobila značné škody na francouzském pobřeží Atlantiku, když se voda rozlila daleko do vnitrozemí.
Na jihu Rakouska doznívá sněhová kalamita, zejména motoristům ale způsobuje problémy ledovka.
Zhruba 10 procent slovinských domácností je kvůli námrazám bez elektřiny.
V Rumunsku musela být povolána armáda, aby pomohla odstranit škody způsobené silným větrem. V Itálii je zhruba polovina Benátek v nebezpečí povodní. Hladina moře vystoupala na 140 centimetrů nad běžnou výšku a na náměstí svatého Marka je 25 centimetrů vody.
Oteplit se má na konci příštího týdne.
Záchranáři, vojáci a policie evakuovali tisíc lidí z jejich aut či autobusů, které zůstaly zapadané na srbských silnicích v hlubokém sněhu na severu země. Několik dalších stovek lidí ještě zůstalo uvězněno ve sněhové pasti, uvedla v sobotu srbská vláda, píše CBCnews.
Zavřeli zasněžené silnice a vyzývají obyvatelstvo, aby nevycházelo z domu, pokud nemusí. "Srbská vláda apeluje na obyvatelstvo, aby necestovalo, dokud veškeré nebezpečí nepomine," stojí ve vládním nařízení.
Snow in Serbia prompts rescue of 1,000 people stuck in cars, buses: Rescuers, army and police have evacuated a... http://t.co/bE9aSZJuTO
— CBC World News (@CBC_WorldNews) February 1, 2014
Zatím byla zima v Srbsku extrémně klidná. Vše se ale změnilo v posledním týdnu. Výrazně se ochladilo a zimu doprovázely silné sněhové vánice.
Sníh v Srbsku na některých místech dosahuje až tří a půl metru.
V Itálii jsou naopak záplavy
Silné deště udeřily v Itálii. Například v Římě se lidé museli uchýlit na střechy obytných domů, uvedl server Euronews. Obyvatelům Říma způsobuje starosti řeka Tibera. Ulice, cyklostezky a sportoviště podél ní byly v neděli pod vodou, informovala agentura APA. V metropoli v pondělí a úterý zůstane uzavřeno několik škol.
Tibera se proměnila v neobvykle široký veletok, což přilákalo stovky turistů s fotoaparáty. Z břehů se vylila také řeka Aniene severně od italské metropole a zaplavila hektary půdy. Italský zemědělský svaz hovoří o škodách v řádech milionů eur.
Na severu Říma hasiči zachraňovali zhruba 30 lidí, kteří uvázli v zaplaveném obchodě. Papež František podle APA telefonicky hovořil s farářem jedné zvlášť postižené fary severně od Říma a v dnešní modlitbě na Svatopetrském náměstí vzpomněl také na lidi postižené povodněmi.
.@Reuters Photo: Flooded cars are seen after torrential rains in the outskirts of Rome, Italy pic.twitter.com/ELKJpHlNrl
— BuzzFeed News (@BuzzFeedNews) February 1, 2014
Na jihu Itálie zuřily bouřky. U Syrakus na východě Sicílie v neděli ráno zahynuly dvě ženy a sedmiletá dívka, když jejich terénní automobil strhla rozvodněná řeka. Dalším čtyřem členům téže rodiny, včetně matky s dítětem, se podařilo zachránit.
Záplavy sužují také Benátky. Pod vodou je část pěší zóny. Na náměstí svatého Marka je 25 centimetrů vody.
V italských Alpách hustě sněžilo. Ve známém zimním středisku Cortina d'Ampezzo dokonce nejvíc od roku 1951. Narušeny tak byly komunikační sítě. V provincii Belluno bylo na 30 tisíc rodin hodiny bez elektřiny.
Na vývoj situace v Itálii a Srbsku se můžete podívat ve videu stanice BBC:
Francie, Rakousko, Slovinsko, Anglie, ti všichni mají potíže
Francouzské pobřeží čelí vzedmutému moři. Do pobřežních obcí jako Roscoff a Douarnenez nateklo tolik vody, že na některých domech poničila okna. V Hendaye na jihu byl nápor rozbouřené vody tak silný, že na 100 metrech pobořil protipovodňovou stěnu.
Zvýšené povodňové nebezpečí platí v neděli v devíti západofrancouzských departmentech. Například v departmentu Landes úřady očekávají až osmimetrové vlny. Hasiči už museli evakuovat přes 20 lidí.
Podobná je situace na španělském pobřeží Atlantiku, na které se valily až desetimetrové vlny. Zničily například mořské muzeum ve městě Luarca, které disponuje jedním z největších chovů krakatice obrovských na světě. Ředitel muzea škody odhaduje na dva miliony eur.
V baskické metropoli San Sebastián voda dosáhla až do historického centra. V některých ulicích je jí 1,50 metru. Poničeny byly tři mosty přes místní řeku Urumea.
Severovýchod USA zasypal sníh. Podívejte se na zimní bouři v New Yorku či Filadelfii - čtěte ZDE
Jen pozvolna se uklidňuje situace na jihu Rakouska, které v uplynulých dnech postihla sněhová kalamita. Jezdí více vlaků, ale taurská trať a železniční propojení spolkové země Korutany s Itálií zůstávají podle agentury APA uzavřeny. Ve Štýrsku a Korutanech byly bez elektřiny tisícovky lidí.
Ve Štýrsku nejméně do pondělního rána trvá výstraha před ledovkou. Hasiči během uplynulých 24 hodin vyjížděli ke stovkám událostí.
V rakouských i švýcarských Alpách nadále platí vysoké lavinové nebezpečí. Tamní úřady rovněž varují před propadáváním střech pod tíhou těžkého a mokrého sněhu.
V Rakousku sníh podle agentury DPA odklízejí tisícovky vojáků. V Korutanech v pondělí odpadá škola. Ve východním Tyrolsku je několik obcí stále odříznuto od světa.
Ve Slovinsku bylo v důsledku rozmarům zimy až 200 tisíc lidí bez elektrického proudu. Podle APA to bylo zhruba deset procent slovinských domácností. DPA odpoledne napsala, že bez dodávek proudu je 90 tisíc lidí. Prakticky celou zemi pokryl led a škody na převodových sítích a trafostanicích jsou značné.
Celé Slovinsko čelí mrznoucímu dešti. Uzavřeno bylo mnoho regionálních a místních silnic. Železniční doprava podle APA zkolabovala téměř úplně.
V Anglii čelí lidé velkým přívalům deště, které vyvolávají rozsáhlé povodně. Zasaženy jsou hlavně pobřežní oblasti. Obyvatelé tvrdí, že tak velkou vodu nezažili dvacet let.
V Česku napáchal vítr škody
Ani naší zemi se špatné počasí nevyhnulo. Silný vítr v Pardubickém a Olomouckém kraji lámal stromy a poničil několik střech, ale kalamitu nezpůsobil.
Na Moravě byla horší situace v pátek, v noci na sobotu v Olomouckém i Zlínském kraji museli hasiči odstranit pouze po dvou spadlých stromech.
Před silným nárazovým větrem varují horští záchranáři návštěvníky Jeseníků. Vane především na hřebenech hor.
V nárazech odborníci v pátek naměřili až 120 kilometrů za hodinu, vítr má však o víkendu ještě zesilovat. Horská služba proto nedoporučuje lidem hřebenové túry.
Podle meteorologů hrozí extrémně silný vítr až do nedělního rána ve vyšších polohách Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Foukat ale bude v celé ČR, někde se může objevit i silná námraza nebo ledovka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist