Vyjednávači amerického Kongresu se dohodli na zákonu o státních výdajích ve výši jednoho bilionu dolarů (asi 20 bilionů korun). Ten by měl vládě USA zajistit financování minimálně do 30. října.

V noci na úterý to oznámila agentura Reuters s tím, že Kongres nyní musí zákon posoudit.

Nový zákon zmírňuje některé automatické rozpočtové škrty, které začaly platit vloni jako důsledek neshod z předchozích let, kdy se rozdělený Kongres nedokázal dohodnout na hlubších rozpočtových reformách.

V letošním fiskálním roce by tak mělo jít na domácí a vojenské programy více peněz.

Šéfka finančního výboru Senátu Barbara Mikulská k tomu novinářům řekla, že toto opatření zvrátí plánované škrty vojenských penzí pro postižené veterány a že neobsahuje části, které by blokovaly uskutečňování zdravotnické reformy prezidenta Baracka Obamy.

Agentura AP uvedla, že Sněmovna reprezentantů by měla zákon posoudit do středeční půlnoci, kdy vyprší krátkodobý zákon o státních výdajích. Senát bude poté ke schválení dohodnutého zákona potřebovat asi tři dny.

K zajištění financí pro období od 15. ledna do konečného hlasování Senátu by měl Kongres přijmout dočasný zákon o financích, který zajistí federální vládě peníze do sobotní půlnoci.

Ještě před koncem loňského roku schválil americký Kongres potřebnou kompromisní rozpočtovou dohodu. Ta má ukončit tři roky nestability či rozpočtových střetů, které v říjnu vyvrcholily částečným uzavřením amerických vládních úřadů.