Řecko se zbavuje krize s těžkými oběťmi, ale už stojí na vlastních nohách. U příležitosti slavnostního převzetí předsednictví Evropské unie to ve středu v Aténách prohlásil řecký premiér Antonis Samaras.
Ceremonie se zúčastnil i šéf Evropské komise José Manuel Barroso, podle kterého jsou Řekové na předsednický úkol "dobře připraveni a projevují opravdové odhodlání proměnit jej v úspěch".
Podle Samarase se evropská integrace dostává do rozhodující fáze. Prioritou řeckého předsednictví podle něj bude růst hospodářství a zaměstnanosti, prohloubení integrace Evropské měnové unie a imigrační politika.
Navázal tak na řeckého ministra financí Jannise Sturnarase, který prohlásil, že bez úsporných opatření, škrtů a fiskálních reforem ukládaných Německem a Bruselem se Atény už obejdou.
"Řecko nemůže přijmout žádné další fiskální podmínky," řekl ve středu Sturnaras. "To je vyloučeno, už tak je to dost drsné," dodal ministr financí podle deníku The Guardian.
Potřetí už ne
Rok 2014 by podle Sturanarase měl být konečně obratem k lepšímu. "Žádná jiná země během míru nedokázala tolik, co Řecko od roku 2009," prohlásil. "Lidé by to letos už měli pocítit na svých kapsách a ve svých každodenních životech," myslí si Sturnaras s tím, že to nejhorší je už za nimi.
Druhý záchranný program pomoci má skončit koncem letošního roku, Atény už se třetího kola zúčastnit nechtějí. Od poloviny roku přitom bude země čelit výpadku ve financování záchranného programu, jehož výše se odhaduje na "přibližně 11 miliard eur", poznamenal ministr.
Možná řešení by se podle něj měla zkoumat po zátěžových testech bank v eurozóně, které mají skončit na podzim. Předtím by se Atény chtěly zabývat možnostmi snížení svého dluhu. Země přitom doufá v nové snížení úrokových sazeb a v prodloužení splatnosti svých dluhopisů.
Dveře k další pomoci věřitelů by měl Řecku otevřít dostatečně velký primární rozpočtový přebytek, který nezahrnuje úroky z dluhu. Země takového přebytku za uplynulý rok podle všeho dosáhne.
Pochvaly od Barrosa
Předseda Evropské komise José Barroso označil Řecko za "velmi zkušeného pilota Evropské unie". Připomněl, že Atény se ujímají předsednictví od vstupu do EU v roce 1981 již popáté.
Šéf komise podle serveru řeckého listu Kathimerini podotkl, že vývoj ekonomiky EU se loni začal obracet k lepšímu. "To, že tu jsme, dokazuje, že předpovědi o grexitu (odchod Řecka z eurozóny kvůli jeho hrozícímu bankrotu) se ukázaly jako chybné. Existenční krize Evropy je za námi," řekl.
Barroso poznamenal, že za posledních 18 měsíců zaznamenalo Řecko ohromný pokrok a že ze země nejhůře využívající unijních finančních programů se stalo jednou z nejlepších. Šéf komise vyslovil pouze politování, že první příznaky zlepšování situace v Řecku zatím nijak nepociťují na svých životních podmínkách řečtí občané.
Řecko od roku 2010 zachraňují před bankrotem úvěry od EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Celkem už získalo 240 miliard eur, výměnou však muselo slíbit bolestivé výdajové škrty, zvyšování daní a také reformy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist