Kvůli novému občanskému zákoníku, jenž bude účinný od ledna, nebudou soudci mnohdy moci používat ustálenou judikaturu, na kterou byli po léta zvyklí. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník pro ČTK uvedl, že v některých případech bude možné v nových podmínkách využít předválečné judikáty.

Sjednocení právního výkladu na celorepublikové úrovni však podle něj nastane až za několik let - podobně jako tomu bylo u restitucí. Nový občanský zákoník obsahuje řadu nových právních institutů a ty současné upravuje odlišně.

"Výklad zákoníku bude vznikat nejprve u jednotlivých soudců zejména okresních soudů. Na základě odvolání bude tento výklad podroben přezkumu zpravidla soudci krajských soudů. Ani zde však nelze očekávat nějaké sjednocování judikatury," popsal Lichovník.

Sjednocení na celostátní úrovni může přinést až rozhodování Nejvyššího soudu, který však posuzuje až dovolání proti rozhodnutím odvolacích soudů. Ke sjednocení výkladu je přitom třeba vycházet z více rozhodnutí odvolacích soudů. Proto se Lichovník domnívá, že proces potrvá několik let.

"Nabízí se srovnání s rozhodováním o restitucích. Soudy rozhodovaly na počátku devadesátých let. Původně ne zcela jasná právní úprava se s přibývajícími novelami komplikovala a teprve na sklonku devadesátých let bylo možno hovořit o ustálené judikatuře v restitučních věcech," připomněl.

Lichovník připustil, že někteří jeho kolegové uvažují v souvislosti s novou úpravou soukromého práva o odchodu na odpočinek.

"Někdo zůstane jen u úvah, ale předpokládám, že řada kolegů skutečně s aktivní činností soudce skončí. Přesná čísla zatím nikdo nezná, ale počty soudců v důchodovém věku se u některých soudů pohybují i v desítkách procent," upozornil.

Dodal, že pokud by se většina soudců v důchodovém věku skutečně rozhodla z justice odejít, znamenalo by to natolik výrazné oslabení soudů, že by jej nebylo možné rychle napravit.