Útočné pušky AK-47 se vyrobilo 100 milionů kusů, střílelo se z ní a střílí v konfliktech v Evropě, Asii, Africe i Americe. Její konstruktér Michail Timofejevič Kalašnikov zemřel v pondělí ve věku 94 let.

Kalašnikov v poslední době trpěl různými zdravotními problémy. Před měsícem, 17. listopadu, byl v Iževsku, který leží asi 1300 kilometrů na východ od Moskvy, hospitalizován na jednotce intenzivní péče.

Jeho úmrtí oznámila agentura ITAR-TASS s odvoláním na informaci, kterou poskytl mluvčí prezidenta regionální ruské Udmurtské autonomní republiky.

Vynálezce se v nemocnici letos ocitl třikrát, informace o jeho zdravotním stavu vždy byly skoupé a někdy i protichůdné. Například v létě, když se léčil v Moskvě, se objevily zprávy, že mu lékaři voperovali kardiostimulátor, ale později byly popřeny.

Za pušku chata, byt a penze

Legendární útočná puška AK-47, známá pod názvem Kalašnikov, si díky své jednoduchosti a spolehlivosti získala popularitu po celém světě. Michail Kalašnikov, jehož životní pouť se v pondělí uzavřela, byl na svůj vynález patřičně hrdý, ale vrásky mu prý vždy dělalo zneužívání této zbraně různými zločinci a teroristy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se