Jihosúdánští rebelové zasáhli jedno či dvě americká vojenská letadla a zranili tři členy posádky, jeden z Američanů je údajně v kritickém stavu. Přinejmenším jeden letoun byl vážně poškozen. Oznámila to agentura AP s odvoláním na nejmenované úřední zdroje. 

"Poté, co stroj zasáhla střelba (vypálená) ze země, bylo letadlo odkloněno na letiště mimo zemi a ukončilo misi," popsal podle agentury Reuters situaci zástupce velitelství americké armády v Africe.

Incident mezitím potvrdila ugandská armáda. "Americký vojenský letoun byl zasažen," řekl agentuře AFP mluvčí ugandské armády, plukovník Paddy Ankunda.

Letoun mířil do města Bor, správního střediska státu Jonglei coby součásti nejmladšího afrického státu Jižní Súdán, kde minulý týden vypukly násilnosti. Samo město je podle armády od čtvrtka v rukou rebelů bývalého viceprezidenta Rieka Manchara, který vyzval ke svržení hlavy státu. Bojům od neděle padlo za oběť přes 500 lidí.

Letouny podle zdrojů AP přivítala palba, a tak se otočily do Kampaly v Ugandě, odkud byli členové posádky přepraveni do keňské metropole Nairobi k ošetření.

V Boru, na který podle AFP postupují vládní vojska podporovaná vrtulníky, je asi 1600 keňských občanů, k jejichž evakuaci hodlá vyslat své jednotky i Nairobi.

Boje mezi armádou a povstalci stojícími za Macharem, kterého prezident Salva Kiir v létě odvolal z úřadu, začaly minulou neděli v hlavním městě Jubě a rozšířily se už i do ostatních částí země.

Světoví vůdci se obávají, že etnicky motivované násilí přeroste v občanskou válku. Povstalci prý také ovládli přinejmenším část ropných polí, představujících významný zdroj financí a zřejmě jednu z příčin střetu.

Konflikt ve čtvrtek odsoudil i americký prezident Barack Obama, který vyzval vůdce obou znesvářených stran k ukončení násilností, neboť mladý stát je podle něj "na pokraji záhuby" v občanské válce. Zároveň do země vyslal malou jednotku zhruba 45 amerických vojáků, k ochraně amerických občanů a majetku, než se zlepší bezpečnostní situace.

USA stejně jako Británie či Německo již ze země začaly stahovat své občany.

Související