Stovky protivládních demonstrantů v úterý v Bangkoku pronikly k sídlu thajské premiérky Jinglak Šinavatrové poté, co policie odstranila betonové zátarasy a ostnatý drát bránící v přístupu k úřadu vlády a k policejnímu velitelství. Policie jim v postupu nebránila a jen přihlížela. Demonstranti objekt asi po hodině opět pokojně opustili.

Vůdce protestních akcí Sutchep Tchaugsuban řekl, že bude pokračovat v boji za svržení premiérky Šinavatrové navzdory rozhodnutí vlády nekonfrontovat protestující. Opozice obviňuje vládu z korupce a z toho, že ji ze svého exilu v Dubaji ve skutečnosti řídí bratr ministerské předsedkyně Tchaksin Šinavatra.

Změna strategie

"Dnes jsme zaznamenali částečné vítězství, ale není to vítězství konečné, protože Tchaksinův režim je pořád u moci. Budeme bojovat, dokud Tchaksinův režim nebude odstraněn," řekl Tchaugsuban.

O víkendu a v pondělí pořádkové síly při střetech s demonstranty použily slzný plyn a gumové projektily. V úterý ale vláda nařídila policii ustoupit, aby zabránila dalším násilnostem. Když demonstranti pohrozili, že zaútočí na policejní ústředí, policie odklidila bariéry vztyčené kolem komplexu.

"Dnes nepoužijeme slzný plyn, žádnou konfrontaci, necháme je vejít, jestli chtějí," sdělil šéf bangkocké policie.

Potřesení rukou

Podle zpravodajského serveru BBC se nálada ve městě po kroku policie zdála být klidnější. Objevily se zprávy, že demonstranti si se strážci pořádku podávali ruce. AFP dokonce píše o "karnevalové atmosféře", která v thajské metropoli po stažení policie zavládla.

Vláda mezitím uvedla, že pokračuje ve své práci. "Vláda dál dělá svou práci. Dnes dopoledne jsme měli zasedání vlády jako obvykle. Nevzdali jsme se, ale policie ustoupila, protože vidíme, že demonstranti se chtějí zmocnit vládních úřadů jen symbolicky," konstatoval vicepremiér Pongtchep Tchepkančana.

Centrála metropolitní policie je jednou z klíčových budov, na kterou demonstranti usilující o svržení thajské vlády chtěli zaútočit. Předák protivládních demonstrantů Suthep Thaugsuban v pondělí v noci vyzval své stoupence, aby sídlo bangkocké policie přepadli.

Premiérka Šinavatrová ale již dříve uvedla, že policie proti protestujícím nezakročí silou, pokud to nebude nezbytně nutné.

Potyčky mezi policií v Bangkoku a protivládními demonstranty si zatím podle AP vyžádaly nejméně tři mrtvé a více než 220 zraněných. Podle zdrojů agentury Reuters byli zabiti čtyři lidé.

Řídí vládu Šinavatra ze zahraničí?

Demonstrace za svržení vlády začaly v Thajsku před více než týdnem. Prvotní rozbuškou byl návrh zákona o politické amnestii, díky níž by se mohl do vlasti beztrestně vrátit expremiér a bratr současné předsedkyně vlády Tchaksin Šinavatra. Miliardář Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v zahraničí, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci. Opozice obviňuje vládu, že ji z exilu v Dubaji na dálku řídí právě Šinavatra.

Thaugsuban stanovil dnešek za konečný termín, dokdy má premiérka svůj úřad opustit. Thajská justice v pondělí na opozičního vůdce vydala zatykač. Nad místy, kde se protivládní demonstranti nacházeli, v úterý vrtulník shazoval letáky s upozorněním, že úřady jejich předáka stíhají kvůli obvinění ze vzpoury, napsal Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist