Německá média hovoří o prolomení tabu. Dosud německá sociálně demokratická strana SPD vládní koalici se stranou Die Linke na spolkové úrovni odmítala, teď se sociální demokraté poprvé otevírají možné vládní spolupráci s postkomunistickou Levicí.

Generální tajemnice strany SPD Andrea Nahlesová novinářům řekla, že po volbách v roce 2017 bude připravena jednat s postkomunisty o společné vládě obou levicových stran a Zelených.

"Dáváme najevo připravenost k rozhovorům," řekla Nahlesová. Zdůraznila však, že taková možnost se otevírá až po příštích volbách a netýká se současného Spolkového sněmu. V něm by SPD společně s Levicí a se Zelenými měla nadpoloviční většinu, ale socialisté jednají o vytvoření velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU.

Podle časopisu Der Spiegel je nakročení SPD směrem k Levici logickou reakcí na výsledek voleb. Socialisté už ve třech volbách po sobě nedokázali porazit CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

V letech 2005 až 2009 byli menším partnerem ve vládě velké koalice a zřejmě si to zopakují i v nadcházejících čtyřech letech. V mezidobí strana byla v opozici.

SPD jiná možnost než opoziční práce, nebo podřízení se CDU/CSU nezbývalo. Její tradiční spojenectví se Zelenými nepřinášelo dost hlasů pro většinu ve Spolkovém sněmu, pokusy sestavit červeno-zelenou koalici selhaly ve třech volebních obdobích po sobě, v roce 2005, 2009 a naposledy letos.

Kdo bude z politického obratu profitovat?

Strana, která spolupráci s Levicí dosud odmítala, se nyní svého kategorického zavrhování červeno-červené koalice zřekla. "Do budoucna nevylučujeme v zásadě žádnou koalici (s výjimkou pravicově populistických a extremistických stran)," zní prohlášení, které zapracovali němečtí sociální demokraté do svého programového prohlášení.

Posun socialistů ve vztahu k Levici ale neznamená, že strany za čtyři roky skutečně společně vstoupí do vlády. Mezi SPD a postkomunisty zůstává mnoho programových rozporů v otázkách sociální, zahraniční nebo finanční politiky.

Vznik koalice totiž sociální demokraté podmiňují stabilní parlamentní většinou, finančně únosnou koaliční smlouvou a zodpovědnou zahraniční politikou. Zda by Levice, jejíž program sahá od zajištění sociálně slabých až po vystoupení z NATO, našla se socialisty společnou řeč, je otázkou.

Také není jasné, jak by se ke vzniku případné tříčlenné koalice postavili Zelení, kteří v minulosti dávali najevo odpor vůči spolupráci s postkomunisty.

Otevření se spolupráci s Levicí přináší SPD také jistá rizika, příklon doleva by mohl totiž v příštích volbách také znamenat dárek v podobě více hlasů pro Unii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist