Švýcarští vědci našli v těle bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata dávky polonia přesahující osmnáctkrát běžnou úroveň. Švýcaři se prý kloní k názoru, že byl Arafat, který zemřel v roce 2004, poloniem otráven.
Totéž na základě stejné zprávy řekla vdova po Arafatovi Suha. Ve zprávě údajně stojí, že v Arafatových žebrech a pánevních kostech bylo nepřiměřené množství polonia.
Zpráva je výsledek analýzy provedené v Lausannském ústavu radiofyziky. Tamní experti měli k dispozici vzorky odebrané z Arafatových ostatků loni v listopadu. Kromě Švýcarů je zkoumali také týmy ruských a francouzských expertů.
Al-Džazíra se s výsledkem expertizy obrátila na britského forenzního odborníka a penzionovaného detektiva Davea Barcleyho. Ten je přesvědčen, že byl Arafat zavražděn.
"Jásir Arafat zemřel na následky otravy poloniem. Našli jsme zbraň, která ho zabila. Nevíme, kdo z ní vystřelil. V Arafatových žebrech bylo polonium v hodnotách 900 milibekerelů. To je 18krát nebo 36 krát více než průměr, podle toho, z jaké literatury vycházíme," řekl Barcley.
Švýcarská zpráva je zaměřena výhradně na to, co Arafata zabilo, neřeší otázku viníka ani to, zda šlo o úmyslné nebo neúmyslné zabití.
"Odhalujeme zde skutečný zločin, politickou vraždu," řekla Suha Arafatová agentuře Reuters.
Vzorky nezávisle zkoumali ve Francii, Rusku a Švýcarsku
Právě Al-Džazíra loni znovu otevřela otázku příčiny Arafatova úmrtí, když tvrdila, že izotopy radioaktivní látky se našly na Arafatových osobních věcech, které dala k analýze Suha Arafatová.
Vzorky odebrané z ostatků se od loňska analyzovaly na několika místech. Šéf ruského biologicko-lékařského ústavu Vladimir Ujba ale v říjnu řekl, že Arafat nemohl být otráven poloniem.
Odborníci z Lausannského ústavu radiofyziky předtím napsali, že "několik vzorků obsahujících zbytky po tělesných tekutinách (moči a krvi) obsahovalo nevysvětlitelně vyšší úroveň radioaktivního polonia 210".
Na návrat manželů z vězení nečekají. Palestinky děti rodí díky pašovanému spermatu - čtěte ZDE
Izrael pustil na svobodu první palestinské vězně. Den před začátkem mírových jednání - čtěte ZDE
Arafat byl hospitalizován v říjnu 2004 v Percy u Paříže kvůli bolestem břicha. Zemřel 11. listopadu ve věku 75 let. Vdova po něm Suha tehdy nežádala o provedení pitvy, loni však vznesla ve Francii obvinění proti neznámému pachateli z vraždy a vyžádala si také prozkoumání ostatků.
Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou smrti rozpad červených krvinek. Příčina tohoto rozpadu ale udána nebyla. Mnoho Palestinců je přesvědčeno, že Arafat byl otráven a že za jeho smrtí stojí Izrael a Spojené státy.
Al-Džazíra loni odvysílala dokument založený na rozboru látek obsažených v Arafatových osobních věcech. Ve Francii loni zahájili vyšetřování případné vraždy, což vedlo dále k Arafatově exhumaci z hrobky v Ramalláhu. Ze 60 odebraných vzorků tělesné tkáně bylo po dvaceti rozesláno odborníkům ve Švýcarsku, Francii a Rusku.
Oficiální výsledky z Ruska mají být dle Al-Džazíry zveřejněny v brzké době, Francouzi je dají k dispozici až po ukončení vyšetřování ve Francii.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist