Když před dvěma lety americké vojenské komando zabilo do té doby nejhledanějšího muže světa Usámu bin Ládina, zpráva obletěla celý svět. Stále se však živě spekuluje o původu informací, které vedly k nalezení bývalého vůdce teroristické skupiny Al-Káida.

O odměnu za jeho dopadení se nyní přihlásil americký obchodník s drahými kameny Tom Lee. Informovala o tom agentura AP.

Spojené státy v reakci na teroristické útoky v září 2001 slíbily za informace vedoucí k nalezení bin Ládina 25 milionů dolarů (125 milionů Kč). Tato odměna byla nejvyšší, jakou USA po teroristických útocích z 11. září 2001 vyhlásily.

Třiašedesátiletý podnikatel tvrdí, že americkým úřadům prozradil místo bin Ládinova bydliště v pákistánském Abbottábádu již v roce 2003. Američtí vojáci tam zasáhli o osm let později.

Lee v dopise zaslaném řediteli amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesi Comeynu zároveň upřesnil, že se o bin Ládinově bydlišti dozvěděl od agenta pákistánské tajné služby, který údajně teroristu i s jeho rodinou do Abbottábádu doprovázel. Šlo prý o člena rodiny, se kterou americký byznysmen léta obchodoval.

FBI podle AP Leeův nárok nijak zatím nekomentovala.

"Znepokojuje mě, a mělo by to znepokojovat každého Američana, že jsem jim zcela přesně označil místo jeho pobytu už v roce 2003 a oni ho nechali žít dalších osm let," vzkázal Lee v e-mailu poslaném zpravodajskému serveru The Grand Rapids Press.

Podle amerických úřadů dům, ve němž američtí vojáci zabili bin Ládina, nebyl postavený dříve než v roce 2005. Pákistánská strana již dříve sdělila, že se bývalý vůdce teroristů přestěhoval do domu v létě 2011.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist