Národní bezpečnostní agentura (NSA) sledovala a sbírala data stovek milionů uživatelů internetových vyhledávačů Google a Yahoo!, a to jak v Americe, tak v zahraničí.

Informaci ve středu uvedl deník The Washington Post na svých internetových stránkách.

NSA tuto akci pod názvem MUSCULAR (svalový) prováděla ve spolupráci s příbuznou britskou službou GCHQ, uvedl list s odkazem na dokumenty získané od někdejšího technického spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena, který se nyní ukrývá v Rusku.

Podle jednoho z dokumentů služba například nasbírala v průběhu letošního ledna 181 milionů položek jdoucích od metadat z e-mailů po textové prvky nebo zvukové, fotografické či video dokumenty.

Zachycovala je například na "cestě" mezi americkými a zahraničními servery Googlu. Bylo to každopádně mimo území USA, kde by si taková činnost vyžadovala soudní povolení.

NSA přitom využívala telekomunikačních služeb operátora, jehož název není v dokumentu uveden.

Šéf agentury Keith Alexander informace deníku The Washington Post zpochybnil. "Pokud já vím, takováto činnost se nikdy nekonala," reagoval.

Společnost Google vydala prohlášení, podle kterého je možným sledováním ze strany NSA pobouřena a znepokojena.

"Žádné vládě, včetně vlády USA, neposkytujeme přístup do našich systémů.  Jsme velmi pobouřeni tím, jak daleko podle všeho tato vláda zašla, aby zachytila data z naší optické sítě, a to ještě více zdůrazňuje potřebu okamžité reformy," šéf legálního oddělení Googlu David Drummond.

Související