Víkendové volby v České republice přinesly rozpad polistopadového stranického systému. Tak hodnotí výsledek hlasování ve své analýze Nadace Konrada Adenauera (KAS), která je těsně napojená na německé křesťanské demokraty kancléřky Angely Merkelové.

Propad tradičních stran podle nadace zavinila rozšířená korupce, díky tomu posilují populisté a protisystémová KSČM.

"Voliči vystavili české demokracii 24 let po sametové revoluci špatné vysvědčení. Volební výsledek působí jako nálož v dosavadním českém politickém systému," uvádí KAS. Podle ní bude sestavování vlády obtížné kvůli roztříštěnosti Poslanecké sněmovny, do níž se dostalo sedm stran, situaci pak dále komplikují vnitřní spory uvnitř ČSSD.

KAS konstatuje, že populistické strany získaly 61 z 200 poslaneckých křesel, dalších 33 mandátů připadlo komunistům. Nadace to přičítá zklamání Čechů z polistopadového vývoje.

"Největší a zčásti také nerealistické naděje, které české obyvatelstvo po převratu mělo, se během transformačního procesu nenaplnily," uvádí KAS.

"Naopak v posledních letech byla vidět hospodářská stagnace spojená s růstem nezaměstnanosti, šířily se zvěsti o rozšířené korupci, o skandálech politiků, a s tím šel ruku v ruce úpadek politické kultury," konstatuje konzervativní nadace. Připomíná také nedávný průzkum, podle kterého je 94 procent Čechů přesvědčeno o korupci ve vládě.

Rychlé řešení a charisma

KAS varuje, že vztek voličů na tradiční strany a podpora populistů mohou představovat nebezpečí pro parlamentní demokracii v Česku. "Míra politického vzdělání je v Česku malá. Voliči hledají rychlá řešení a charismatické vůdce, místo aby sami převzali odpovědnost a začali řešit klíčové problémy české politiky," uvádí nadace.

Vzestup populistických uskupení v Česku spojuje s korupcí také levicový berlínský deník TAZ. "Volby, které se v pátek a v sobotu konaly v Česku, byly protestem proti tomu, co přišlo po komunistech a po Státní bezpečnosti. Protestem proti postkomunismu a jeho korupčním nešvarům," napsal list.

Podle něj uspěl Andrej Babiš, jehož hnutí ANO získalo téměř 19 procent hlasů především proto, že voliči jsou přesvědčeni, že ke svému miliardovému jmění přišel bez uplácení.

Podle slovenského listu Hospodárske noviny se z ČSSD stává časovaná bomba, a to díky rozkolu mezi šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a stranickým křídlem v čele s prvním místopředsedou Michalem Haškem. Za spory strany prý stojí prezident a někdejší předseda strany Miloš Zeman.

"Z těsného vítěze předčasných voleb se stává největší hrozba politické nestability v Česku," uvedly Hospodárske noviny. Dodaly, že konflikt uvnitř ČSSD může vyústit v její rozštěpení a posílit postavení podnikatele Andreje Babiše, jehož hnutí ANO skončilo ve volbách druhé za ČSSD.

"Voličům slibovala, že vytvoří pevnou vládu, která nebude řešit svou existenci místo programu. ČSSD volby sice vyhrála, ale slib o stabilitě porušila ještě dříve, než o vládě začala jednat," poznamenal list Sme.

Výkonný výbor ČSSD svým rozhodnutím neumožnit Sobotkovi vyjednávat o sestavení vlády se podle listu zcela přihlásil k prezidentovi Zemanovi a jeho výhradně silovému, manipulativnímu a cynickému chápání politiky.

Hašek tak využívá nejen slabého volebního výsledku strany a převahy ve vedení ČSSD, ale i Sobotkovy slabosti, která se prý projevila v prezidentských volbách i při hlasování o vyslovení důvěry úřadující vládě premiéra Jiřího Rusnoka. Zároveň ale místopředseda ČSSD podle Sme potápí vlastní stranu.

"Snaha odstřelit lídra vítězné strany těsně před zahájením rozhovorů o sestavení vlády může mít dalekosáhlé následky pro celé Česko," napsal slovenský list Pravda, podle kterého jsou sociální demokraté v rozkladu.

"Msta Miloše Zemana někdejším spolustraníkům za to, že ho nepodpořili při jeho prvním pokusu stát se prezidentem před deseti lety, by se mohla lehce stát iracionální mstou vůči celé české politice," míní Pravda. Za tragikomickou snahu o vznik nové vlády označil list postup Sobotky a vedení ČSSD, jež chtějí vést vlastní povolební vyjednávání.