Kanaďanovi z mírové mise OSN na Golanských výšinách, kterého osm měsíců zadržovali únosci, se podařilo uprchnout. Zprávy syrských sdělovacích prostředků původně hovořily o tom, že byl Carl Campeau osvobozen. Zástupcům OSN předalo Campeaua syrské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek a mluvčí OSN Martin Nesirky pak řekl, že Kanaďan je v dobrém zdravotním stavu.

Campeau vypověděl, že utekl z domu, když jeho věznitelé zapomněli zamknout. Svou zkušenost popsal jako zlý sen. Mezi těmi, kdo ho zadržovali, byli prý Iráčané, Saúdští Arabové, Jordánci i Čečenci. Syrská agentura SANA oznámila, že ho unesli teroristé, což je vládní termín pro odpůrce syrské vlády.

Právník Campeau pracoval jako právní poradce pozorovací mise OSN UNDOF. Jejím úkolem je střežit nárazníkové pásmo mezi Sýrií a Izraelem. Slouží v ní přes 1200 členů, kteří mají k dispozici jen lehké zbraně k sebeobraně. Letos se dostalo do rukou únosců několik členů mise a některé účastnické země se z UNDOF kvůli tomu stáhly.

Povstalci v únoru oznámili, že jedna z jejich skupin Kanaďana drží a chce za něj vyjednat výkupné. Unesla ho 17. února, když jel autem předměstím Damašku bez konvoje OSN a islamisté jeho auto u silničního zátarasu zastavili. OSN po převzetí Campeaua oznámila, že žádné peníze vyplaceny nebyly.

Před Campeauem padlo na tři dny do zajetí 21 filipínských členů mise. Kromě Filipín se mise účastnila i Kanada, Japonsko, Chorvatsko, Rakousko, Indie, Nepál, Irsko, Moldavsko, Maroko a Fidži. Kanada, Japonsko, Rakousko a Chorvatsko však letos své občany z mise z bezpečnostních důvodů stáhly. Prezident Miloš Zeman letos navrhl, aby se do UNDOF zapojila také Česká republika.

Izrael obsadil syrské Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, v němž od roku 1974 působí UNDOF.