Premiéři ČR, Slovenska, Maďarska a Polska v pondělí v Budapešti potvrdili plán vytvořit společné bojové uskupení visegrádské čtyřky tak, aby bylo připravené v roce 2016.
Má to být nejviditelnější příspěvek zemí visegrádské čtyřky (V4) pro vojenské síly rychlé reakce EU. Společná bojová jednotka by měla být dlouhodobým projektem.
Za Česko se summitu účastní premiér v demisi Jiří Rusnok. "Plně podporujeme tuto iniciativu," řekl na tiskové konferenci. Se svými partnery z V4 se shodl, že využití společné jednotky bude možné také v rámci sil Severoatlantické aliance, jejímiž členy země visegrádské čtyřky jsou.
Podle dřívějších informací by jednotka měla čítat přibližně 3000 vojáků. Česko je připraveno do takzvané "battlegroup" vyčlenit až 800 vojáků a tři transportní vrtulníky Mi-171Š.
Polsko plánuje poskytnout 1300 až 1600 vojáků, Slovensko do 400 a Maďarsko okolo 350. Polsko chce zajistit hlavní část bojových sil, ČR nabízí zdravotníky a logistiku, Maďarsko ženisty a Slovensko odborníky na boj se zbraněmi hromadného ničení, vyplývá z březnových prohlášení představitelů Visegrádské skupiny.
Vytvoření společné bojové skupiny je jedním z pokusů, jak sdílením schopností jednotlivých národních armád ušetřit prostředky na společnou obranu Evropské unie. O společných obranných kapacitách společenství by měl jednat prosincový summit EU.
Battlegroup má být schopna rychlého nasazení do deseti dnů až do vzdálenosti 6000 kilometrů od Bruselu. Bojové uskupení EU zatím nikdy v historii zasahovat nemuselo. Přesnou podobu zasahujících jednotek by určila až konkrétní mise, na jejímž zadání by se museli shodnout politici Evropské unie.
V4 odmítla posílení harmonizace jaderné bezpečnosti
Země visegrádské čtyřky se rovněž shodly, že nesouhlasí s návrhem na změnu směrnice Evropské komise (EK), která se týká jaderné bezpečnosti. Na summitu to oznámil slovenský premiér Robert Fico.
Cílem směrnice je posílit harmonizaci bezpečnostního rámce jaderné bezpečnosti a rozšíření úrovní vzájemného posuzování bezpečnosti jaderných zařízení. Ministerští předsedové visegrádské čtyřky se shodli na tom, že země EU mají i nadále mít možnost si vybrat prvotní zdroj energie, ať už se to týká jádra nebo břidlicového plynu.
"Vítám společný postup V4. Nejsme nadšení a nesouhlasíme s touto změnou v takovém tempu a obsahu, jak je připravena," prohlásil Fico.
"Neumíme si představit, že by EK převzala významnější pravomoci v oblasti jaderné bezpečnosti, toto patří do národní suverenity a příslušným mezinárodním organizacím," dodal slovenský premiér. Hovořil v té souvislosti také o tom, že visegrádská čtyřka začíná pociťovat politizaci otázky výroby elektřiny z jádra.
"Očekáváme od zemí, které jádro nevyužívají, aby respektovaly ty, které ho využívají," dodal Fico. Navržená směrnice EK reaguje na havárii ve fukušimské elektrárně v březnu 2011.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist