Cyklon Phailin v sobotu zasáhl pobřeží Indie prudkým lijákem a poryvy větru dosahujícími rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Živel si vyžádal nejméně deset obětí.

Indičtí meteorologové předpokládají, že rychlost větru se může vyšplhat až ke 240 kilometrům za hodinu. Hrozí také nebezpečí vzestupu vod a rozsáhlých záplav.

"Velice silně prší a vítr vane rychlostí sto, sto dvacet kilometrů za hodinu. Telefonní linky jsou přerušené, nejde ani elektřina," popsal zpravodajské stanici BBC jeden z obyvatel metropole státu Urísa Bhuvanéšvaru. Vycházet ven z krytu by podle něj bylo příliš nebezpečné, protože padají stromy a všude lítají třísky.

Američtí meteorologové varovali, že cyklon Phailin, který pokryl téměř celou plochu Bengálského zálivu, může dosáhnout síly větru 270 kilometrů v hodině s nárazy do 315 kilometrů v hodině. Pak by živel mohl lámat historické rekordy. "Pokud to nebude rekord, tak bude velmi, velmi blízko," tvrdí odborník na hurikány z miamské univerzity Brian McNoldy.

Úřady kvůli možným katastrofálním následkům cyklonu vyhlásily už v pátek stav nejvyššího ohrožení a zahájily rozsáhlou evakuaci obyvatelstva. Přes milion lidí muselo opustit domovy a uchýlit se do nouzových útočišť. Podle úřadů jde o jeden z nejrozsáhlejších přesunů obyvatelstva dosud v Indii zorganizovaných. Vláda přitom dala pokyn, aby lidé, kteří se budou zpěčovat, byli k evakuaci donuceni silou.

V nejvíce ohrožených oblastech je připraveno na 300 pohotovostních týmů složených z armádních lékařů, inženýrů a záchranářů. Připraveny poskytnout pomoc jsou i záchranné skupiny Červeného kříže.

Může se zvednout až třímetrová přílivová vlna

Bouře zatím nevykazuje žádné známky slábnutí a má impozantně velký střed. Pokud bude pokračovat v současném směru, aniž by zeslábla, způsobí značné škody na elektrickém a telekomunikačním vedení, silnicích a železnici, a také na úrodě.

Přinese s sebou silné deště a zvednout by mohla třímetrovou přílivovou vlnu, která může ohrozit hliněné domky na pobřeží. V nich proto nesmí nikdo zůstat a na moře nesmějí vyplouvat rybářské lodě. Podle některých odhadů by přílivová vlna mohla dosáhnout výše šesti až devíti metrů.

Indické záplavy si vyžádaly přes 1000 obětí. Uttarákhand zahájil hromadné kremace - čtěte ZDE

Zemětřesení v Pákistánu má přes tři sta obětí. U pobřeží se objevil nový ostrov - čtěte ZDE

Satelitní snímky bouře ukazují, že rotující okraje dosahují délky téměř 1600 kilometrů od východního pobřeží Indie k západnímu pobřeží Barmy, a cyklon tak pokrývá plochu odpovídající zhruba Francii.

V roce 1999 zasáhl indický stát Urísa smrtící supercyklon, který zabil více než 10 tisíc lidí. Tentokrát ale oficiální činitelé tvrdí, že jsou lépe připraveni. V obou ohrožených státech je v pohotovosti armáda. Připravená jsou také čtyři vojenská dopravní letadla a 18 vrtulníků, které budou v případě potřeby shazovat do postižených oblastí odříznutých od světa dodávky potravin a dalších základních potřeb.

V metropoli státu Urísa Bhuvanéšvaru lidé v panice vykoupili všechny základní potraviny a regály mnoha obchodů zůstaly prázdné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist