Malalaj Júsufzaiová z Pákistánu obdržela od europarlamentu Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Slavnostní předání se odehraje 20. listopadu ve Štrasburku.

"Evropský parlament rozhodl ocenit mladou dívku, která povzbudila ostatní svým vlastním příkladem... nenechat ze zastrašit nenávistným prostředím," řekl předseda EP Martin Schulz novinářům krátce předtím, než s výsledkem rozhodnutí lídrů EP předstoupil před ostatní europoslance.

Rozhodnutí ocenit Malalaj bylo podle něj jednomyslné. "S netrpělivostí čekám, že dorazí do Evropského parlamentu, abych mohl předat naši cenu této mladé ženě, která dává nám všem příklad bezprecedentní odvahy," dodal. Šestnáctiletá Pákistánka je favoritkou i na letošní Nobelovu cenu za mír.

Taliban: Malalaj je stále terčem

Islamisté Malalaj postřelili loni začátkem října, když se vracela ze školy v údolí Svát na severozápadě Pákistánu. K útoku se přihlásil fundamentalistický Tálibán, jehož počínání dívka popisovala ve svém blogu na stránkách BBC, psaném pod pseudonymem. Kritizovala především to, že brání ženám ve vzdělávání.

Podle mluvčího Pákistánského hnutí Taliban Júsufzaiová neučinila nic, aby si prestižní evropské ocenění zasloužila. Cenu prý dostala, protože působí proti islámu, a pro talibance bude cílem, ať je v USA nebo v Británii, kde se po útoku léčila.

Po propuštění z nemocnice začátkem února se Júsufzaiová znovu vrhla do boje za práva dětí na vzdělání. Začala chodit do školy v Birminghamu, kde její otec dostal práci na pákistánském konzulátu, a napsala knihu vzpomínek I am Malala (Jsem Malalaj). V září v Birminghamu Malalaj slavnostně otevřela novou knihovnu.

Teroristé se bojí vzdělanosti

Její jméno nese i nadace, jejímž cílem je prosazovat vzdělání pro dívky ve všech koutech světa. Krédem mladé Pákistánky je, že nejlepší způsob boje proti terorismu je vzdělat příští generaci. "Teroristé se bojí vzdělanosti," tvrdí Malalaj, jíž zástupci Talibanu stále vyhrožují smrtí.

"Když udeříte talibance, pak mezi vámi a talibancem nebude žádný rozdíl," odpověděla podle webu telegraph.co.uk v pořadu The Daily Show na otázku, co by řekla muži, který se ji snažil zabít. "S ostatními je třeba vést boj prostřednictvím míru, dialogu a vzdělání," poznamenala také.

Cenu dostal i Dubček

Evropský parlament Sacharovovu cenu udílí od roku 1988 mimořádným osobnostem nebo organizacím, které bojují proti netoleranci, fanatismu a útlaku. Laureát spolu s cenou obdrží 50 000 eur (zhruba 1,2 milionu korun). Kandidáty mohou navrhnout buď politické skupiny, nebo nejméně 40 poslanců EP.

Výbor pro zahraniční věci a Výbor pro rozvoj pak zúží výběr navrhovaných kandidátů na tři. Konference předsedů, tvořená předsedou EP a šéfy politických skupin, nakonec rozhodne o vítězi.

Jedno z předních evropských ocenění za lidská práva v minulosti dostali například Alexander Dubček či v roce 1990 barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij. Opoziční aktivistka v minulosti strávila mnoho let let ve vězení. Ocenění Evropského parlamentu by si měla ve Štrasburku převzít 22. října, sdělil ve čtvrtek mluvčí europarlamentu Jaume Duch.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist