Zájem Slováků o účast v účtenkové loterii překonal očekávání úřadů. Za první týden od jejího spuštění zaregistrovali občané do soutěže o finanční a věcné ceny více než 3,2 milionu pokladních dokladů za nákup zboží a služeb.

Od účtenkové loterie, v níž je podmínkou účasti registrace pokladního dokladu za nákup v hodnotě alespoň jednoho eura, si vláda premiéra Roberta Fica slibuje omezení daňových úniků. Kabinet je v souvislosti s podvody při evidenci tržeb podnikateli vyčíslil na 150 milionů eur (3,9 miliardy korun) ročně.

"Zájem o účtenkovou loterii je vyšší, než jsme očekávali, a příjemně nás překvapil. První dny potvrzují, že výhry motivují obyvatele, aby žádali pokladní doklady i v případech, kdy to jindy nepokládají za potřebné," řekl ministr financí Peter Kažimír.

Uspořádání loterie by mělo do budoucna zajistit, aby podnikatelé evidovali tržby v hotovosti, z nichž odvádějí státu například daň z přidané hodnoty. "Usilujeme o snížení tolerance a někdy až solidarity (občanů) s těmi, kteří daně neplatí," tvrdil Kažimír.

Finanční správa zase uvedla, že hned v prvních dnech po zahájení účtenkové loterie dostala od lidí ve srovnání s minulostí více podnětů na obchodníky, kteří jim nevydali žádnou nebo odevzdali falešnou účtenku. Daňoví kontroloři se pak zaměřují na tyto podnikatele.

Soutěž provozuje národní loterijní společnost Tipos. Zatím není známo, zda zákazníci v obchodech začali rozdělovat své nákupy na vícero častí, aby se dostali k většímu počtu účtenek. "Na hodnocení je příliš brzy. Rozdělování nákupů v současnosti jako problém nevnímáme," uvedla mluvčí obchodního řetězce Tesco Zuzana Lošáková. Tato největší maloobchodní síť v zemi vystaví zákazníkům měsíčně několik milionů účtenek.

První výherci účtenkové loterie budou známi příští týden. První cena se bude vybírat každé dva týdny, druhá šance jednou za měsíc. Hlavní výhrou bude 10 tisíc eur (asi 255 tisíc korun), zbylých devět vylosovaných výherců si pak stejnou částku rozdělí mezi sebou. Jednou za měsíc se pak bude losovat osm věcných nebo peněžitých cen, na začátku to budou automobily.