Severovýchod USA se v roce 1961 ocitl v bezprostředním ohrožení jaderného výbuchu poté, co strategický bombardér shodil omylem nad státem Severní Karolína dvě vodíkové pumy. Jediná z nich byla přitom 260krát silnější než ta, která byla v závěru druhé světové války shozena na Hirošimu, napsal v pátek britský list The Guardian s odvoláním na americké odtajněné dokumenty.

Ohroženy tak byly životy milionů obyvatel Washingtonu, Baltimoru, Philadelphie a dokonce i New Yorku.

Podle deníku za vším stála porucha bombardéru B-52, který přepravoval dvě vodíkové pumy typu Mark 39 nad Severní Karolínou. U jedné z bomb selhaly tři ze čtyř bezpečnostních mechanismů zabraňujících její náhodné explozi.

Když puma dopadla na zem, spustila se roznětka, která by normálně způsobila explozi, kdyby tomu nezabránila až poslední bezpečnostní pojistka. Ta byla přitom vysoce citlivá a vlivem nárazu mohla snadno selhat taky.
Po incidentu ovládly zemi spekulace o tom, o jak vážnou situaci šlo. Americká vláda ale opakovaně popřela, že by se obyvatelé ocitli v ohrožení.

Podívejte se na záběry jaderného výbuchu v japonské Hirošimě v srpnu 1945

Hiroshima Atomic Bomb Video

Hiroshima Atomic Bomb Video

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist