Evropská unie se pokusí přesvědčit Kanadu, aby zrušila vízovou povinnost pro Česko. Prezidentu Zemanovi to slíbil předseda Evropské komise José Barroso.
Zeman se s Barrosem setkal ve středu při společné večeři. "Hlavním předmětem jednání bylo zrušení vízové povinnosti s Kanadou a tlak EU, což pan Barroso přislíbil, na to, aby víza byla zrušena," uvedl prezident.
Podle něj je Česko zřejmě jedinou členskou zemí unie, která má s Kanadou zavedenu vízovou povinnost. Ta omezuje svobodné cestování coby jedno ze základních lidských práv, myslí si Miloš Zeman.
"Snad poprvé jsem spojil ekonomickou diplomacii s problémem lidských práv," řekl Zeman.
Barrosova mluvčí Pia Hansenová poznamenala, že otázka bezvízového styku je stejně jako další podobné problémy součástí nynějších vyjednávání s Kanadou. O jejich průběhu ovšem hovořit nemohla. "Doufáme ale, že vyjednávání brzy skončí," dodala.
Evropská unie a Kanada od roku 2009 zatím stále neúspěšně jednají také o dohodě o volném obchodu.
Víza pro české občany obnovila Kanada v polovině července 2009 v reakci na zvýšení počtu žádostí o azyl od občanů České republiky, převážně Romů. Trvání víz zdůvodňovala Kanada také nutností reformovat azylový zákon. Ten ale platí od prosince 2012, zrychlilo se i azylové řízení, víza přesto zrušena nebyla. Kanada se hájila, že potřebuje na otestování zákona alespoň roční praxi.
Žádosti o vízum mohou čeští občané podávat i prostřednictvím on-line aplikace, ovšem pouze pokud se jedná o krátkodobý pobyt. Žádosti o trvalý pobyt se nezpracovávají ani prostřednictvím internetu, ani na vízovém oddělení v Praze. Češi musí pro povolení až do Vídně.
Vývoj událostí kolem kanadských víz pro občany ČR po roce 1989
15. května 1990 - Československo jednostranně zrušilo vízovou povinnost pro kanadské občany. Povinnost získat k návštěvě ČSFR vízum pak měli Kanaďané opět od srpna 1991 a tento stav platil i po vzniku samostatné ČR.
1. dubna 1996 - Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany, o den později učinila stejný krok i ČR.
Srpen 1997 - Po odvysílání reportáže v pořadu TV Nova Na vlastní oči, která přibližovala osudy ostravských Romů v Kanadě, se o možnosti vystěhovat se do Kanady začalo zajímat mnoho dalších Romů. Situací se zabývala česká vláda.
8. října 1997 - Kanada obnovila vízovou povinnost pro občany ČR. Během roku 1997 požádalo v Kanadě o azyl 1221 lidí z Česka.
1. dubna 2001 - ČR zavedla víza pro kanadské občany.
1. května 2004 - Se vstupem ČR do EU byla zrušena vízová povinnost pro občany Kanady.
1. listopadu 2007 - Kanada podruhé zrušila vízovou povinnost pro české občany.
1. července 2009 - Kanadští představitelé varovali českou diplomacii, že v nejbližších dnech mohou kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl opět zavést vízový režim.
13. července 2009 - Kanada oznámila zavedení vízové povinnosti pro ČR od následujícího dne.
14. července 2009 - Premiér Jan Fischer oznámil, že ČR zavádí vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů.
15. července 2009 - Švédské předsednictví EU se vyslovilo příznivě k možnosti zavedení víz pro Kanaďany při cestách do zemí unie.
27. července 2009 - Země EU na jednání ministrů zahraničí v Bruselu vyjádřily Česku solidaritu.
23. října 2009 - EU pohrozila Kanadě zavedením víz pro diplomaty, neusnadní-li vydávání víz pro ČR a pokud jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového styku.
21. prosince 2009 - Turistické vízum do Kanady lze od tohoto dne získat i v Praze. Čechům tak odpadla cesta do Vídně.
29. března 2010 - Eurokomisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová oznámila, že Evropská komise zatím členským zemím EU nenavrhne, aby zavedly víza pro kanadské diplomaty.
5. května 2010 - Kanadský premiér Stephen Harper naznačil, že jeho země zruší víza pro Čechy až potom, co Kanada schválí a zavede novou azylovou legislativu. To se stalo v prosinci 2012.
15. září 2010 - Předseda Evropské komise José Barroso vyjádřil znepokojení nad tím, že Kanada stále žádá od Čechů víza.
17. září 2010 - Premiér Petr Nečas požádal prezidenta EU Hermana Van Rompuye, aby EU vyvíjela větší tlak na Kanadu kvůli vízům pro občany Česka a dalších zemí.
19. listopadu 2010 - Premiér Nečas jednal se svým kanadským protějškem. Žádný konkrétní příslib či jasné datum zrušení vstupních povolení od něj nedostal.
8. března 2011 - Evropský parlament přijal prohlášení, které kritizovalo obnovení víz pro Čechy a vyzývalo EU k většímu tlaku na Kanadu v této otázce.
20. května 2012 - Předseda vlády Nečas znovu jednal s kanadským premiérem Harperem. Po schůzce Nečas oznámil, že pokud Čechům nezruší vízovou povinnost, může Kanada z české strany očekávat problémy při jednání o své obchodní dohodě s EU.
Prosinec 2012 - Kanada zavedla reformu svého imigračního systému. Na základě toho vydala seznam zhruba tří desítek zemí, mezi nimiž bylo i Česko, kde se dodržují lidská práva. Žadatelé o azyl z těchto zemí jsou posuzováni rychleji.
17. července 2013 - Za čtyři roky vízové povinnosti vydala Kanada 30 714 víz českým občanům, 513 jich vydat odmítla, 234 žádostí lidé stáhli.
18. září 2013 - Předseda Evropské komise Barroso slíbil českému prezidentovi Miloši Zemanovi, že EU vyvine tlak na Kanadu, aby zrušila vízovou povinnost pro Česko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist