Jihokorejští podnikatelé v pondělí ráno překročili hranici se Severní Koreou a zamířili do společné průmyslové zóny v severokorejském Kesongu, která se po pěti měsících opět otevřela.
Zónu uzavřely severokorejské úřady během stupňujícího se napětí na poloostrově, ale minulý týden se obě země dohodly na opětovném otevření.
Přibližně v 8:30 místního času desítky aut, kamiónů a jihokorejských zaměstnanců překročili ostře střeženou hranici.
"Byl bych rád, kdybychom mohli pracovat společně jako dřív," řekl AFP majitel jedné firmy působící v zóně, padesátník, který si nepřál prozradit své jméno.
Kesong vznikl v roce 2004 na severokorejské straně společné hranice a byl jedním ze zřídkavých symbolů mezikorejské spolupráce. Letos v dubnu ho Pchjongjang uzavřel a stáhl odtud 53 000 severokorejských dělníků zaměstnaných ve 123 jihokorejských továrnách.
Stalo se tak během napjatých týdnů, plných válečnické rétoriky, které následovaly po třetím severokorejském jaderném pokusu a nové várce mezinárodních sankcí proti komunistickému režimu.
Při předchozích konfrontacích zůstával Kesong ušetřen.
Oba korejské státy se minulý měsíc dohodly na spolupráci při obnovení provozu zóny, která je pro KLDR významným zdrojem tvrdé měny. V rámci dohody KLDR souhlasila s jihokorejským požadavkem otevřít Kesong pro zahraniční investory. Tento krok Soul považuje za záruku toho, že KLDR již komplex v budoucnosti neuzavře.
Soul rovněž požadoval odškodnění pro své podniky, které přišly kvůli uzavření zóny o stovky milionů dolarů. Nakonec obě strany zřejmě dosáhly kompromisu v podobě zmrazení daní a daňových úlev pro jihokorejské firmy v letošním roce.
Experti nicméně Kesong považují za zranitelný vůči vrtkavosti vztahů mezi oběma korejskými státy, ať už by poskytnuté záruky byly jakékoliv.
"Je fajn, že se zóna zase otevírá, ale taky je mi těžko u srdce. Utrpěli jsme příliš velké škody," řekl agenture AP ředitel firmy Mansun Corporation, která kvůli uzavření komplexu přišla v přepočtu o 123 milionů korun. Ale ještě dnes by se do práce měla vrátit polovička z 1 350 severokorejských zaměstnanců firmy.
V zóně působí mnoho podobných malých a středních firem. Podle odhadů vinou pětiměsíčního výpadku tyto společnosti přišly o ekvivalent téměř 18 miliard korun. Prý budou potřebovat více než rok, aby své podnikání vrátily do dřívějších kolejí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist