Lidé v Japonsku už začínají tábořit před obchody, kde se za týden začnou prodávat nové modely iPhonu od firmy Apple. Jedním z nich je čtyřiačtyřicetiletý podnikatel Tecuja Tamura, který si ve středu rozložil campingovou židličku a spacák před obchodem v tokijské luxusní čtvrti Ginza, napsala agentura AFP.

"Jsem rád, že jsem si zajistil první místo," řekl AFP, zatímco posílal na svůj účet na Twitteru, kde vystupuje pod jménem @xxxprius, další zprávy ze svého iPhonu 4.

Od doby, kdy zahájil své čekání na nový model, prý počet těch, kteří ho na této sociální síti sledují, stoupl o tisícovku.

"Tím, že jsem tady, mi stoupá adrenalin. Vybral jsem si dovolenou, abych tu mohl být – a až si jako první koupím nový model, získá to všechno smysl," dodal.

Nové iPhony půjdou v Japonsku do prodeje 20. září. Společnost Apple v úterý představila v Kalifornii nové modely. Zájemcům nabídne nový špičkový model iPhone 5S a spolu s ním levnější verzi iPhone 5C.

Apple zaznamenal pokles na lukrativním celosvětovém trhu, kde svou přítomnost posílily modely založené na systému Android, v jejichž čele je Samsung. Firma má ale nyní velkou příležitost více prorazit v Japonsku, kde poprvé modely od Applu začne prodávat největší mobilní operátor NTT Docomo.

Oproti starší verzi iPhonu má nový model 5S několik novinek. Jednou z nich je i Home Button, který snímá otisky prstů, podobně jako je tomu u některých typů notebooků.

Díky snímači otisků může mobil odblokovat jedině jeho majitel či další prověření uživatelé. Mobil má i vyšší výdrž baterie, možnost bezzdrojového nabíjení či nahrávání Slow-Motion videa. Pro uživatele se chystá i větší obrazovka. Jako u levnější verze 5C se i u 5S počítá s novou barevnou variantou v podobě šampaňské zlaté.

Termín, kdy se nové modely dostanou do Česka, Apple prozatím neuvedl.

Související