V příběhu osmapadesátiletého Uruguayce, který čtyři měsíce přežíval ztracen v zimních Andách, nastal překvapivý obrat. Raúl Fernando Gómez Circunegui, o jehož záchraně ve stavu blízkému zhroucení informovala v neděli místní média, prchal z Chile do Argentiny před zákonem.

Podle agentury AP na to v pondělí upozornil úředník chilské prokuratury. Gómez je v Chile obviněn hned v několika případech sexuálního zneužívání dětí, řekl AP jeden z úředníků prokuratury v chilské metropoli Santiagu. Zatykač na něj byl vydán 22. dubna.

Uruguayec se vypravil v květnu na motocyklu z Chile do Argentiny a jeho motiv byl zprvu po nedělní záchraně nejasný. Cesta se mu osudově zkomplikovala poté, co se porouchal jeho stroj a on pokračoval pěšky. Ve sněhové vánici zabloudil a mimo kontakt s civilizací byl až do neděle.

Letos panuje v jihoamerickém pohoří zvláště tuhá zima, která nyní na jižní polokouli doznívá a kvůli níž například některé oblasti Peru vyhlásily stav ohrožení.

Aby Gómez přežil čtyři měsíce v divočině, živil se krysami a zbytky cukru či rozinek, které našel v nouzovém přístřešku, jenž jej uchránil před krutými mrazy.

Podvýživa a vysoký krevní tlak

V neděli na něj narazili pracovníci úřadů na severozápadě Argentiny v odlehlé provincii San Juan, kteří se vypravili změřit výšku sněhu. Gómez se nacházel v přístřešku ve výšce 2840 metrů nad mořem. Zesláblý muž se dokázal dobelhat ke dveřím úkrytu, otevřít je, a upozornit tak na sebe.

Od svého odjezdu z Chile zhubl o 20 kilogramů a podle médií byl zcela dehydratovaný. Lékaře, který Gómeze prohlédl, překvapila Uruguaycova houževnatost, uvedla místní média. Muž má prý vysoký krevní tlak, v minulosti kouřil a objevily se u něj znaky podvýživy.

Bude ale v pořádku a za několik dní bude smět opustit nemocnici, kde jej již navštívila manželka a dvě dcery. "Pacient může být propuštěn v krátké době, ale čekáme, jestli dostaneme nějakou informaci od úřadů," řekl mluvčí nemocnice Rodrigo Belert s tím, že se chilská prokuratura zatím s žádnou žádostí na nemocnici neobrátila.

Gómezova matka Irma Cincuneguiová, která žije v jeho rodišti v městečku Bella Union v Uruguayi, řekla, že obviněním ze sexuálního zneužívání nevěří. "Raúl je dobrý, tvrdě pracující muž. V Bella Union ho všichni znají a nikdy tu s nikým neměl problémy," prohlásila.

Související