Feministická skupina Femen, proslavená skandálními protestními akcemi svých aktivistek s obnaženým poprsím, po policejní prohlídce uzavřela své kanceláře v Kyjevě, kde policisté údajně nalezli zbraně.

Hnutí před časem přeneslo své ústředí do Paříže.

"Nekončíme s naší aktivitou na Ukrajině, ale uzavřely jsme naši kancelář," řekla agentuře AFP vůdkyně hnutí Anna Hucolová.

Ukrajinští strážci pořádku v úterý kyjevské ústředí Femen prohledali a zabavili zde pistoli a granát. Femen zákrok odsoudil jako "provokaci". Zbraně prý mohl někdo do kanceláře podstrčit.

Ještě před tímto incidentem však podle Hucolové "nebylo v kanceláři možné pracovat, protože ji nepřetržitě odposlouchávaly tajné služby".

Policie mezitím zahájila trestní stíhání za nezákonné držení zbraní, což v případě odsouzení může znamenat až pět let vězení. Zatím však žádná z aktivistek nebyla podle policejního mluvčího obviněna.

Na Ukrajině jsou aktivistky Femen už několik měsíců v hledáčku pořádkových sil. Při červencové návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Kyjevě na výročí pokřtění Rusi byly tři demonstrantky zatčeny a Hucolová přepadena. Podle aktivistek za útokem prý stály v pozadí tajné služby obou zemí.

Femen už řadu let vyvolávají pozornost svými akcemi, které jejich stoupenci označují za neohrožené a odpůrci za odpudivé. Z Ukrajiny, kde se hnutí zrodilo, rozšířily své akce do sousedního Ruska, do západní Evropy, a dokonce severní Afriky. Jejich happeningy, které mívají značný mediální ohlas, většinou končí zatýkáním a pokutami, případně vyhoštěním.

Související