Japonsko výrazně zvýší stupeň závažnosti nedávného úniku vysoce radioaktivní vody z nádrže v areálu jaderné elektrárny Fukušima. Ve středu to oznámil japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií.

Únik 300 tun radioaktivní vody je nejzávažnějším incidentem od havárie elektrárny v březnu 2011, kdy elektrárnu po těžkém zemětřesení zasáhla přílivová vlna tsunami.

Hodnocení závažnosti úniku radioaktivní vody úřad změní z původního prvního stupně, který označuje pouhou anomálii, na třetí stupeň, který na mezinárodní stupnici jaderných události znamená "závažný incident".

Je to poprvé od havárie, co Japonsko vydá varování podle mezinárodní stupnice. Samotná havárie dostala nejvyšší známku 7.

Zvýšení stupně závažnosti japonský jaderný úřad oznámil na svých internetových stránkách a následně schválil na svém týdenním zasedání. Jde ale jen o prozatímní krok, který musí potvrdit Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), napsal zpravodajský server BBC News. Kdy by se tak mohlo stát, neupřesnil.

Společnost Tokyo Electric Power (Tepco) oznámila únik radioaktivní vody v úterý a sdělila, že jde o zatím největší únik z některé ze stovek skladovacích nádrží elektrárny. Dodala, že zatím neví, jak a kudy voda vytekla, má ale podezření, že se tak stalo přes ventil vedoucí do odtokového koryta kolem nádrže. Uniklá voda se vsákla do půdy.

 

Úřad uvedl, že voda, která z nádrže elektrárny stále uniká. Je natolik kontaminovaná, že člověk, který by stál těsně u ní hodinu, by dostal pětinásobek povolené roční dávky, jíž mohou být vystaveni pracovníci jaderných zařízení. Po deseti hodinách v blízkosti by se v něm vyvinula nemoc z ozáření.

"Soudě podle množství a hustoty radiace v uniklé kontaminované vodě . . . je odpovídajícím hodnocením úroveň 3," uvádí se v dokumentu úřadu. Oficiálně úřad stupeň závažnosti incidentu zvýší po schůzce svých komisařů, sdělil mluvčí úřadu agentuře Reuters.

Akcie Tepco prudce poklesly

Fukušimská elektrárna po mohutném zemětřesení a následné tsunami z roku 2011 utrpěla několik menších úniků ze čtyř nádrží. Provizorní nádrže, z nichž voda unikala, mají gumové švy a jejich životnost byla odhadována na zhruba pět let. Tepco v úterý uvedla, že nyní chystá instalování svařovaných nádrží, které by měly být vůči vodě odolnější.

Obrovské množství radioaktivní vody patří mezi nejpalčivější problémy, s níž se experti při likvidaci elektrárny potýkají. Proces sanace by měl trvat desetiletí.

Na nový vývoj kolem elektrárny Fukušima zareagovaly akcie jejího provozovatele, společnosti Tepco, poklesem až o 13 procentních bodů, což odráží obavy investorů z následků úniku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist