Stovky obětí si vyžádalo rozehnání dvou táborů, ve kterých po několik týdnů bydleli tisícovky příznivců Muslimského bratrstva. V pátek během "pochodu zloby" přibyli další mrtví a bratrstvo plánuje vycházet do ulic každý den v následujícím týdnu.

Expertka na islamistická hnutí Nataša Kubíková si tvrdí, že egyptská společnost je v současnosti rozdělená na příznivce Muslimského bratrstva a ostatní.

"Míra nenávisti, která se v těchto týdnech objevila ve společnosti proti Muslimskému bratrstvu, je pro mě určitým šokem. Po nynějším zásahu armády to narostlo do stavu, kdy muslimští bratři jsou vnímáni doslova jako terč na odstřel," říká.

HN: Počet obětí zásahu armády čítá už mnoho set, jak vnímají Egypťané tuto tragédii - neohrozí nakonec popularitu armády?

Myslím, že ne. Všechny kroky, které armáda dělá po puči, během kterého svrhla exprezidenta Mursího, jsou podporované většinou Egypťanů. Armáda je momentálně vnímaná jako určitý spasitel, jako jediný garant přechodu k novému politickému systému, který už nebude obsahovat tak silné náboženské prvky. To, že islamisté použili při vyklízení táborů zbraně, je navíc interpretováno jako důkaz, že to jsou teroristé.

HN: Muslimské bratrstvo zažilo pád z nejpopulárnější strany v teroristickou organizaci, která má být rozprášena. Jak se to mohlo stát během pouhých dvou let?

Míra nenávisti, která se v těchto týdnech objevila ve společnosti proti Muslimskému bratrstvu, je pro mě určitým šokem. Narůstala od okamžiku, kdy se exprezident Mursí snažil ukotvit svou moc a zároveň ignoroval opozici.Po nynějším zásahu armády to ale narostlo do stavu, kdy muslimští bratři jsou vnímáni doslova jako terč na odstřel.

 

HN: Jaká bude další strategie Muslimského bratrstva? Může se uchýlit ke zbraním a útočit například na cíle armády?

Domnívám se, že kapacitně je toto hnutí slabé na to, aby útočilo na nějaké armádní cíle. Každopádně ale budou pokračovat v protestech a budou se snažit podkopat pozici armády jako garanta stability, a to i za pomoci ohrožování pocitu obecného bezpečí. Nebude to ale organizované či plánované. Co momentálně hrozí, jsou místní, nepříliš organizované konflikty mezi malými skupinami ozbrojených občanů, které na sebe budou útočit.

HN: Bude ještě bratrstvo moci pokračovat jako hnutí v politice?

Cílem armády nikdy nebylo vyloučit Muslimské bratrstvo z politiky úplně, takže pokračovat bude. Jakou formou, závisí i na chování armády. Musela by v prvé řadě propustit z vězení šéfy Muslimského bratrstva. Za mřížemi je jich nyní většina, takže není s kým jednat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.